Кандидат-премиерът Бойко Борисов получи от президента Росен Плевнелиев мандат за съставяне на правителство. Той заяви, че утре ще е ясно дали ще има кабинет, или ще върне мандата за съставяне на правителство на президента Росен Плевнелиев.
"В рамките на днешния ден имаме още няколко консултации, като завършат, ще знаем", обяви той, визирайки предстоящите преговори с ПФ и РБ.
Борисов заяви, че близо месец с цялото търпение “и с всичките си компромиси“ се опитва да намери начин в мандата на ГЕРБ да бъде съставено правителство, защото смята, че той е единствен.
Той напомни, че БСП остават в опозиция и помоли изрично ДПС да не подкрепят кабинет на ГЕРБ, за да не дават поле за спекулации. Борисов обаче увери ДПС, че всичко, което би взривило етническата толерантност и би довело до етнически конфликт, ГЕРБ няма да подкрепи.
Той изреди и претенциите на по-малките партии.
„Атака" няма да подкрепи кабинет, ББЦ няма да подкрепят, ако не се разберем с Реформаторите и Патриотите, тогава какъв кабинет да правим, попита той.
Борисов заяви, че всички декларират публично, че искат да има правителство, но поставят препъникамъни, заради които то няма как да се получи математически.
ГЕРБ получава мандат първа, като най-голямата партия в 43-то НС. Президентът Росен Плевнелиев пожела на Бойко Борисов успех във високоотговорната мисия за съставяне на правителство. По думите му всички искаме доходи, работни места, инвестиции, но това може да постигнато само когато институциите са си на мястото и има работещи парламент и правителство.
Тези консултации приключиха успешно, заяви още президентът и благодари на партиите, които са участвали отговорно в тях и са дебатирали по важните задачи за решаване. Единствената партия, която не участва в тях, е „Атака“.
Преди това държавният глава проведе с представители на партията последната от задължителните по Конституция консултации, като по-рано през деня разговаря и с представители на БСП.
Връчването на мандата става в момент, в който не е ясно дали бъдещият кабинет ГЕРБ – РБ ще получи подкрепа от Патриотичния фронт. Късно снощи, след като структурата и съставът уж бяха ясни на преговарящите страни, Патриотите обявиха, че не са съгласни с проекта на декларация.
Това доведе до нови преговори, които вече се провеждат в НС.
Още политически новини можете да откриете в Dnes.bg
* Актуализирана към 14.35 часа


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря
Пациент с множество травми е транспортиран с въздушна линейка от Смолян към "Пирогов"
преди 11 години Както вече стана ясно, БСП, ДПС, ББЦ и Атака няма да подкрепят кабинета. Нормално е останалите да го подкрепят, в противен случай е по-добре да има нови избори и да се надяваме че Атака и/или ББЦ ще отпаднат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Браво на Бойко, така се прави. След вече месец умуване, ето че настъпи момента за кабинета. ГЕРБ + РБ + ПФ, отстрани и ДПС ще подкрепи, ето ти сигурно мнозинство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар