Газопреносната компания „Булгартрансгаз“ обяви обществена поръчка за изграждане на подводния преход на газовата връзка с Румъния, става ясно от публикация на сайта на компанията. Всъщност тази връзка от години се отчита като готова и само технически проблем, отстраним в рамките на месец, пречи на въвеждането в експлоатация.
Първата дата за това беше обявена през август 2013 година и оттогава официалната церемония по въвеждането в експлоатация на интерконектора се отлага с по няколко месеца.
Техническият проблем се оказа скъсана тръба под дъното на река Дунав, която предишните строители така и не можаха да „изтеглят“ и заменят. От съобщението на „Булгартрансгаз“ става ясно, че сега ще се търси нов изпълнител на проекта.
Прогнозната стойност на поръчката е 4,7 млн. евро без ДДС. Подводният преход е с дължина от 2,1 километра. Общата дължина на реверсивната връзка е 25 километра, от които 15,4 километра на българска територия.
Прогнозната стойност на целия проект е 24 млн. евро, част от които са отпуснати безвъзмездно от „Европейската енергийна програма за възстановяване“. За българския участък безвъзмездното финансиране е на стойност 4,37 млн. евро, а за румънския – 8,92 млн. евро. Партньор на „Булгартрансгаз“ в този проект е румънската държавна компания „Трансгаз“.
Максималният капацитет на връзката е 1,5 млрд. куб. метра природен газ годишно.
От „Булгартрансгаз“ са оптимисти, че в рамките на тази година връзката може да бъде въведена в експлоатация.
Но дори и да заработи, на първо време тази връзка няма да може да доставя газ от Румъния към България. Причината е липсата на компресорна станция на румънска територия, а налягането в румънската газопреносна мрежа е по-ниско, отколкото в българската.
В случай на кризисна ситуация обаче надеждите са, че ще можем да получим газ от северната ни съседка, защото с изпразването на тръбите у нас налягането ще се изравни.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
преди 11 години По друга тръба получаваме през Румъния - резервирана за руски газ, там има и компресорна станция, която тласка газа.А ние да им доставяме при криза е още по-абсурдно. Ние имаме само 15% местно производство. Един ден през друг прословут конектор трябва да получаваме 1 млрд кубика азерски газ от Гърция. При криза те няма да стигнат за нас, камо ли да бутаме към Румъния. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ""Но дори и да заработи, на първо време тази връзка няма да може да доставя газ от Румъния към България. Причината е липсата на компресорна станция на румънска територия, а налягането в румънската газопреносна мрежа е по-ниско, отколкото в българската"До авторите на статията: От къде получава в момента газ България? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Всъщност тази връзка е за да можем ние да им доставяме, а не те на нас. И сега получаваме газта от Румъния ;)Реално тази връзка е за разнообразяване на румънските доставки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години При криза румънците ще си стискат техния газ, защото и за тях няма да стига, така че тази тръба е безсмислена на този етап. отговор Сигнализирай за неуместен коментар