Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европа (CETA) ще насърчи по-високи нива на инвестициите, коментира Кевин Хамилтън, посланик на Канада за България.
На 15 февруари в Страсбург Европейският парламент официално одобри споразумението. Очаква се CETA да създаде огромни нови възможности в ЕС и Канада, като разкрие нови пазари за износ, генерира работни места за висококвалифициран персонал и допринесе за по-тесни икономически взаимоотношения между Канада и страните-членки на ЕС, коментират от посолството на Канада.
В съобщението се казва, че двустранната търговия между Канада и ЕС може потенциално да нарасне с 23%, като очакванията са износът от ЕС да отбележи годишен ръст от порядъка на 17 млрд. евро, а годишният брутен вътрешен продукт на ЕС да нарасне с 11,6 милиарда евро.
Директните ползи за България вследствие от намаление на тарифите ще засегнат няколко сфери, в рамките на които общия национален износ е конкурентноспособен, като например информационни и комуникационни технологии, електрически стоки, автомобилни компоненти, машинно оборудване, научно оборудване, както и продукти от хранително-вкусовата промишленост.
Благодарение на споразумението CETA тарифите върху информационните и комуникационни технологии, електрически стоки, машини и оборудване ще спаднат от 6,5 на 0%, а облагането върху хранителни продукти, което в момента е на нива от 10,5%, ще бъде изцяло премахнато.
Освен чрез премахването или намалението на тарифите върху различни видове стоки, CETA ще даде тласък на инвестициите и търговията в сферата на услугите между Канада и България, което ще позволи взаимно признаване на професионални квалификации, ще увеличи нивата на конкурентоспособност на българския бизнес на канадския пазар, както и ще намали разходите на компаниите, без това да окаже негативно влияние върху текущите стандарти за околна среда и трудови права, пише в съобщението.
„CETA демонстрира нашата ангажираност към това да генерираме растеж и от двете страни на Атлантическия океан, като увеличим търговията и инвестициите”, коментира посланик Хамилтън.
„CETA има ролята на споразумение за защита на инвестициите между Канада и страните-членки на ЕС, като ще насърчи по-високи нива на инвестициите“, смята той.
Той допълва, че България ще има свободен достъп до канадския пазар. „Ще има огромни възможности за българските износители, както и сериозни спестявания за българските потребители”, казва дипломатът.
“Като държава от G7, която вече е дълбоко интегрирана в северноамериканската и азиатско-тихоокеанската икономика, Канада е дом на някои от най-мащабните, иновативни и разнообразни пазари в света. Канадците с нетърпение приветстват и канят България, както и всички останали партньори от ЕС, да разкрият канадските пазари, както никога досега”, коментира посланикът.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението