При терористична атака Народното събрание и президентът ще имат право да обявяват извънредно положение. Това предвижда проект на Закон за противодействие на тероризма, който е публикуван за обществено обсъждане. В такъв случай ще настъпят ограничения на права и свободи. Такива ограничения се предвиждат и в случай на антитерористична операция.
Създаването на закона се налага, тъй като противодействието на тероризма се осъществява от множество органи и е необходим ефективен механизъм за противодействие, пише в мотивите.
С проекта се предлага собственици и ползватели на обществени сгради, училища и детски градини да разработват и прилагат мерки за противодействие на тероризма.
При терористичен акт обявяването на извънредно положение ще се оповестява чрез медиите.
Държавните органи ще имат право да ограничават или забраняват полети на самолети и да въвеждат особен режим на корабоплаване, да забраняват преминаването през границата, да ограничават движението по основни пътни артерии, да ограничават движението на влакове.
Те ще имат право да ограничават свободното придвижване и да установяват контрол върху гражданите и превозните средства, да забраняват провеждането на събрания и митинги.
Мобилните оператори ще са задължени да осигуряват на компетентните органи достъп до мрежата или услугите, както и възможност за безвъзмездно ползване на електронни съобщения чрез мрежата. При разпореждане те ще трябва временно да прекъсват работата на електронните съобщителни мрежи.
При антитерористична операция МВР ще прави проверки в съответната зона за самоличност на лицата с право за задържане при невъзможност тя да се установи. Полицията ще има право доброволно или принудително да извежда лица, да мести превозни средства, да ползва автомобили на организации и физически лица например за превозване на пострадали до болници (без дипломатически автомобили).


Два основни варненски автобуса са с летни разписания от днес
Aкция по кръводаряване организират във „Владиславово“
Мъж стреля с прашка по деца, друг заплаши малчуган с пистолет
Йотова посети завод край Баку, изграден с изцяло българска инвестиция
Радев назначи четирима нови заместник-министри
Ще слушат ли САЩ френската лекция да не харчат толкова
Goldman Sachs: Централните банки увеличават покупките на злато
Финансовите министри от Г-7 ще обсъдят световните развития след срещата Тръмп-Си
Бунтът срещу британския премиер съживи дебата за завръщане в ЕС
Лескюр смята, че европейската икономика е доста устойчива
Ferrari се сбогува с чистия V8 с уникална суперкола
Mercedes-Benz е готов да произвежда военна техника
Сигурен залог – най-добрите хибридни системи от Япония
Honda тайно подготвя конкурент на Toyota Land Cruiser
Dacia Sandero II на старо - струва ли покупката на толкова евтина кола?
Почина майката на Десислава Иванчева
В Беларус се провеждат учения за бойна употреба на ядрено оръжие