Гърция вероятно ще фалира през август, защото дълговото бреме на страната е твърде високо, а подходът на еврозоната за спасяването й е погрешен. Това смята Карл Уейнбърг, главен икономист на High Frequency Economics, цитиран от CNBC.
Гръцкият дълг може да бъде престуктуриран още през август, когато балканската страна трябва да получи нов транш от споразумението с Международния валутен фонд (МВФ) и Европейския съюз (ЕС), казва Уейнбърг.
„Не може да вземете затънала в дългове страна и да я направите по-платежоспособна, като й заемете още пари“, казва той. „Те (ЕС и МВФ) захвърлят Гърция още по-надолу в дупката, като не решават проблема директно и по нужния начин.“
На въпрос кога Гърция може да фалира, Уейнбърг отговаря, че „искрено съветва хората да вземат мобилните си телефони по време на ваканцията през август“. Фалитът на Гърция ще е „много тежък“ за еврото, допълва той.
Ключов за способността на Гърция да обслужва външния си дълг трансфер на стойност 7,5 млрд. евро от ЕС и МВФ трябва да бъде направен в края на август, при условие че Гърция изпълнява договореностите, поети пред МВФ.
Ако гърците не изпълнят договореностите, те няма да получат тези пари, казва Уейнбърг, допълвайки, че той залага на това, че Гърция няма да покрие договорените критерии.
Договореностите, които Гърция трябва да изпълни, са намаляване на бюджетния дефицит под определена стойност, съкращаване на правителствените разходи, включително разходите за социално осигуряване, както и съживяване на ключови публични компании.
Въпреки това според много анализатори последствията от евентуален гръцки фалит върху европейските финансови институции и икономика ще бъдат толкова големи, че ЕС и МВФ ще отпуснат необходимите средства, независимо дали Гърция изпълнява поетите ангажименти, или не.
Добър сигнал за инвеститорите тази седмица се оказаха и успешно проведените публични предлагания на португалски и испански ДЦК.
В сряда Португалия продаде облигации за 1,5 млрд. евро, докато Испания успя да набере 3,9 млрд. евро в четвъртък при търгове, в които интересът беше неочаквано висок. В същото време президентът на Европейската централна банка Жан-Клод Трише увери инвеститорите, че ЕЦБ ще продължи да изкупува ДЦК на страни от еврозоната, за да подкрепи икономиката.
Успешните търгове в Португалия и Испания са добър знак и за други европейски правителства, които искат да наберат средства, като Италия, която ще проведе две публични предлагания на държавни облигации – днес и през следващата седмица. Испания възнамерява да проведе още търгове по-късно през лятото, тъй като трябва да набере 16 млрд. евро до 30-ти юли.
Според запознати с наддаването източници, цитирани от CNBC, американски хедж фондове са били сред активните купувачи.
„Инвеститорите бяха изнервени за търговете (в четвъртък)“, казва Рей Бадиани, икономист от базираната в Лондон IHS Global Insight. „Фактът, че събраните 3,9 млрд. евро са в горната граница на сумата, на която се надяваше испанското правителство, както и това, че имаше два пъти по-голямо търсене от предлагането, е окуражаващ“, допълва той.
Късно в сряда Goldman Sachs понижи тримесечната си прогноза за еврото на 1,15 долара от 1,35 долара за евро. Сред „мечките“ дори има такива, които залагат, че до края на годината еврото ще достигне паритет спрямо долара.


300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Благотворителен кулинарен фестивал за Никулден се провежда във Варна
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Здравко от "Ритон" е в болница, дуетът отлага участия и концерт
Любен Дилов-син: Готови сме за избори, но държавата има нужда от бюджет
ЦСКА се огледа в норвежец, оценен на 5 млн. евро
Опра Уинфри демонстрира талия на оса, след като отслабна драстично
Путин и неговите роли: Какво са знаели германските тайни служби?


преди 15 години Какво е ако не е фалит да не можеш да обслужваш дълговете си ? Ами ако не им бяха дали заема с какво щяха да платят с драхми или узо? Гърция е във фактически фалит и само времето ще покаже кога и на ЕС ще му свършат еврата с които сам си плаща по задълженията на Гърция към него.Просто това не може да продължава дълго. Нека е богата Гърция на маслини и сиртаки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години много са изобретателни и имат силно лоби на ВСЯКЪДЕ-имплантирали са се във всички ключови нива където се взимат ВАЖНИ РЕШЕНИЯ.....познавам ги много добре и съм сигурен ,чи ше измислят нешто-царе са на КОМБИНАЦИЙТЕ и се въртят на 360 - градуса -важното е ТЯХНОТО ДА СТАНЕ......а ,че са ПОСТРОИЛИ КОМУНИЗМА - ПОСТРОИЛИ са го може би и за това толкова много ми харесва там-никъде го няма това СПОКОЙСТВИЕ И СИГУРНОСТ........!!!!!..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Някой анализатор беше направил хубава аналогия за Гърция - това е като да даваш узо на алкохолик за да го оттървеш от махмурлука. Махмурлука временно ще се подобри, но алкохолизма само ще се задълбочи. Не повече заеми ще спасят Гърция, която е прекалявала с вземането (и харченето) на заеми години наред, а въздържанието... иначе казано ограничаване на харченето на държавата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Никой не казва че гърците (хората) ще фалират, а че Гърция (държавата) ще фалира. Че гърците са пресметливи, пресметливи са, спор няма. Но комунизма, който си бяха построили неминуемо ще ги доведе до фалит. За мен лично 'ако Гърция фалира' не стои под въпрос. Още миналият Ноември, казах че Гърция ще фалира, въпроса е по-скоро кога в следващите две години ще фалира. По-добре за гърците щеше да е държавата да обяви фалит още в края на есента когато проблемите излязоха наяве. Това че Германия/Меркел в крайна сметка реши да отложи края и временно да успокои френските и немските кредитори, просто измества във времето проблема и утежнява икономическото бъдеще на Гърция през следващите няколко години, но банкрута на държавата си остава неминуем. Не мога аз да дължа 120% от брутото, което изкарвам за година и да харча 12% повече от това което получавам чисто и да си плащам заемите. Няма как да стане просто. Същото е и с Гърция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Ако ВИЗАНТИЙЦИТЕ фалират -в което не вярвам- ние най-много ше го ОТНЕСЕМ......но доколкото съм запознат със ситуацията - ТОВА НЯМА ДА СЕ СЛУЧИ-те са БОГАТА ДЪРЖАВА....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години не не съм но постоянно прескачам до там за да заредя батерийте ........съветвамте и ти да прескочиш до там ако имаш възможност.......пари с много работа не се изкарват трябва и АКЪЛ.......а ВИЗАНТИЙЦИТЕ УМЕЯТ ДА ИЗКАРВАТ ПАРИ- от тях можем само да се УЧИМЕ........А ЗАВИСТА И ЗЛОБАТА НЕ СА ХУБАВО НЕЩО-вкарват те в спирала от която няма излизане..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години щото нашто е по образовано...........сичко що годе читаво се изнесе....... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Без зла умисъл, но, ако Гърция фалира, ще се докаже /или поне явно ще се провали/ и системата за финансова стабилност на ЕС. Нещо, определено, тежко, но, поне ще знаеш да не разчиташ на куци кобили, нали? Дайте без въздушни кули, става ли? Ще поживеем, ще видим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Ти май си гърче, а мойто момиче - е като научиш да пишеш правилно на български ще може да кореспондираш донякъде с нас - това за пореден път показва, че сте мързеливи хорица, свикнали цял живот да живеят охолно с парите на другите - е няма да стане повече *** - очакват ви тежки, мнооого тежки години - и след това найстина няма да сте същите, ще сте там дето ви е мястото - на дъното на континента! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Прекрасна държава, с недостатъчно образовано население и 2 млн чиновноци.Разбира се,едва ли ще се стигне до истински фалит, но определено ще трябва да променят доста неща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар