Американската автомобилна компания General Motors (GM), която е 61% собственост на правителството на САЩ, обяви нетна печалба от 1,5 млрд. долара за второто тримесечие благодарение на доброто си представяне в Китай и САЩ.
По-рано днес стана ясно, че базираният в Детройт автомобилопроизводител планира да набере между 12 млрд. и 16 млрд. долара чрез първично публично предлагане на акции (IPO).
Заявлението за регистрация на IPO вероятно ще бъде подадено до края на този месец, така че акциите да могат да се търгуват на борсата още през ноември, допълват анонимни източници, запознати с плана на GM.
Печалбата на GM преди лихви и данъци е нараснала до 2,03 млрд. долара за трите месеца до края на юни от 1,8 млрд. долара за първото тримесечие. Продажбите й се увеличили с 44% на годишна база до 33,2 млрд. долара, пише Bloomberg.
Съпоставка с финансовите резултати от миналата година не може да се направи, защото GM влезе в процедура по банкрут през юни 2009 г., след което се реорганизира в нова компания до края на юли 2009 г.
През второто тримесечие GM окончателно е изплатила заема от 8,4 млрд. долара, който получи от канадското и щатското правителство през 2009 г.
Печалбата преди лихви и данъци на подразделението на GM в Северна Америка възлиза на 1,59 млрд. долара, което е с 32% повече спрямо първото тримесечие.
Печалбата преди лихви и данъци на международното подразделение на GM намалява с 42% на годишна база до 672 млн. долара. Операциите в Европа продължават да теглят надолу общите резултати на GM, като генерират загуби от 160 хил. долара.
През първото тримесечие същото подразделение на компанията отчете загуба от 506 млн. долара.
GM разполага с парична наличност от 3,9 млрд. долара в края на второто тримесечие, както и с ликвидни ценни книжа за 32,5 млрд. долара.
Компанията си е подсигурила до 5 млрд. долара кредитна линия от група от 15 банки. Над половината от тях участват в проспекта на GM като поематели на емисията акции в това число Morgan Stanley, JPMorgan, Citigroup, Bank of America и Credit Suisse.
В IPO-то ще участват една пета от акциите на GM, по думите на запознати с въпроса лица, което ще намали дела на правителството в автомобилната компания до 50%.


Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ
Рецептата Dnes: Пълнена скумрия с орехи за Никулден