Централната банка на Япония е готова да се намеси отново на валутните пазари с цел понижаване стойността на йената. Това стана ясно от изказване на ръководителя на институцията Мазааки Ширакава през уикенда, съобщава ВВС.
По време на конференция той е заявил, че „централната банка е готова да предприеме необходимите действия“ при необходимост. „Трябва да отделяме повече внимание отпреди на рисковете пред икономиката“, посочва Ширакава.
Коментарът дойде скоро след като централната банка проведе втората си интервенция на валутния пазар от средата на септември насам. Тя доведе до поевтиняване на японската валута с около 1% спрямо долара.
През уикенда стана ясно още, че управляващата в Япония демократическа партия възнамерява да предприеме допълнителни мерки за насърчаване на икономиката на страната. Те се очаква да бъдат в размер на 55 млрд. долара и се налагат заради силното поскъпване на йената, което поставя в затруднено положение износителите от страната, пише Financial Times.
Японският премиер Наото Кан, който предупреди, че страната може да се превърне в новата Гърция, приема с неохота предложенията за нови стимули, тъй като се опасява от затъване в дългове. Поскъпването на йената обаче поставя сериозни предизвикателства и води до промяна на позицията на управляващите.
Очаква се средствата за допълнително насърчаване да бъдат набавени без емитирането на нов дълг, а със средства от резервите и по-високите от очакваното приходи от данъци в страната. Свободни средства имало и заради по-ниските от планираното разходи за обслужване на задълженията по облигационните емисии на страната.


Как думата "бангаранга" навлезе в българския език
Делото „Мъск срещу Алтман“ доказа, че изкуственият интелект е в грешните ръце
Ситуацията за Путин в Украйна е критична, но не и до степен да го откаже
Рейтингът на Доналд Тръмп се срина до най-ниското си ниво
ПБ: Ще опитаме да намерим финансиране за домакинството на „Евровизия” през 2027 г.
Васил Велев: Може да са нужни по-болезнени мерки за свеждане на дефицита до 3%
Икономически сътресения заплашват най-уязвимите азиатски икономики
Носимите устройства с AI навлизат все повече в прогнозната медицина
Пентагонът тества украински дронове и системи за радиоелектронна борба
Книгата на Тео Бейкър Как да управляваш света, част 2
Xiaomi подобри впечатляващ рекорд на Audi
Скрита функция спасява от мухъл и бактерии в салона
Пикапът на Renault ще се казва Niagara
Рядък Ford Mustang се блъсна в стълб по време на търг
Европа отново заобича Tesla
Митничари откриха контрабандни оръжия в камион, пътуващ от Турция за Норвегия
Украйна откри модерни антизаглушаващи антени върху руски дронове "Гербер"
На ръба: 10 издайнически признака, че някой е дълбоко нещастен
15 модни трика, които всяка жена трябва да знае