Концесионни процедури за стопанисването на минералните извори в София подготвя Столична община. Правото на стопанисване на осем минерални извора бе предоставено днес на кмета Йорданка Фандъкова от министъра на околната среда и водите Нона Караджова.
Общо 42 общини в страната са получили от екоминистерството права за 25 години да стопанисват лечебните води на своя територия. След промени в Закона за водите в началото на януари Министерството на околната среда и водите обяви списък с 66 находища, които не се използват към момента, в 45 общини. Заявления са постъпили от 42-ма кметове за 58 находища, съобщи Нона Караджова.
Един от проектите на Столична община е пак да се търси концесионер, който да изгради СПА център в Централната минерална баня. Тъй като от доста време няма желаещи да инвестират в близо 100-годишната сграда, се предвижда концесията да е с нулева такса за 12-годишен период.
„За Централна баня два пъти се правеха опити за концесия, които се провалиха, защото бариерата беше твърде висока – 400 000 евро годишна такса, освен вложенията за СПА център и реконструкция на сградата“, обясни главният архитект Петър Диков.
Останалата вода от извора София център ще топли сградите на Министерски съвет, социалното министерство, сградата на Направление „Архитектура и градоустройство“ и ако остане капацитет – и Народното събрание, каза Диков. Швейцарски специалисти правят изчисления, а за изграждането на отоплението ще бъде обявена обществена поръчка.
Вторият проект, подготвян от общината, е за изграждане на градски аквапарк, водоснабдяване и отопление на комплекса „Спартак“ (извор София Лозенец). С минерална вода ще бъдат захранени закритият и откритият басейн.
Третият проект е за минерален басейн с градски плаж в парка „Възраждане“ - Зона Б5 (извор София Баталова воденица). Той може да се реализира само като приключат продължилите с години съдебни спорове между общината и частна фирма за терена от 21 декара.
Общината ще прави и голям рекреативен, спортен и развлекателен център в Челопечене, допълни Диков.
Хората ще продължат да си пълнят безплатно минерална вода от изворите, но ще сложим кранчета, за да пестим, каза Фандъкова. Същото ще стане и с изворите в страната – където се налива вода безплатно, положението се запазва. При останалите извори кметовете трябва да осигурят възможност за безплатно наливане на вода, допълни Нона Караджова.


Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Как ще протекат матурите: МОН с указания и информация за зрелостниците
Нови правила за пенсиите влизат в сила до края на годината
Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Най-голямата криза, пред която се е изправяла Евровизия - Израел
Матурата по БЕЛ е следващата седмица, над 53 хил. ученици ще се явят на нея
Какво ни разкрива езикът на тялото на Тръмп за отношението му към Си ВИДЕО