Продавачите на жилищни имоти във Великобритания са повишили този месец офертните цени до най-високите нива от юни 2008 г., след като официалните почивни дни през април ограничиха предлагането на имоти за продажба.
Средната офертна цена е нараснала с 1,3% спрямо предходния месец до 238 874 паунда (388 700 долара), отчитат от базираната в Лондон Rightmove Plc, която е оператор на най-големия сайт за имоти в страната. Спрямо година по-рано цените са по-високи с 0,7%.
„Пазарът не успя да набере скорост заради продължаващите червени сигнали от ипотечните кредитори“, посочва Майлс Шипсайд, търговски директор на Rightmove, цитиран от Bloomberg.
Седмичният брой нови оферти през двете седмици около официалните почивни дни се понижи до около 20 хил. от средно 29 хил., отчитат от компанията. Средният брой непродадени имоти на брокер нараства до 76, най-високото ниво за месец май, от 74.
В осем от 10-те региона в Англия и Уелс, които следят от Rightmove, са регистрирани повишения. В Лондон средните офертни цени остават без изменение през май.
Последните данни от пазара на имоти на Острова излъчат смесени сигнали. На 10 май от Кралския институт на лицензираните оценители на имоти (RICS) отчетоха, че техният индекс на жилищните цени е достигнал най-високото си ниво през април от девет месеца. Подразделението на Lloyds Banking Group Plc Halifax съобщи ден по-рано, че цените са паднали с 1,4%, най-големият спад от седем месеца.
По данни на Английската централна банка кредиторите са отпуснали 47 775 жилищни заема през март, по-малко от половината от нивата по време на пика на жилищния бум в края на 2006 г. Този месец централната банка остави без промяна основния лихвен процент на рекордно ниското ниво от 0,5%.


Защо е важно да зареждаме резервоара догоре
Размразяват проект от служебното правителство на Радев от преди 3 г.
Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма
Окошариха двама младежи с дрога
Променят маршрута на градския транспорт във Варна на 24 май
Украйна и съюзниците ѝ стават все по-уверени, че руската инвазия губи инерция
Пазарите в САЩ не търгуват реалността, а очакванията, визията за AI ги подкрепя
Предупреждението на Иран: Атаката срещу АЕЦ в ОАЕ е била извършена от Ирак
Кои ще станат милиардери след IPO-то на SpaceX
Куба няма много време, за да избегне американски удар
Сензация - Suzuki задминава Honda по продажби
Нова Tatra Phoenix излиза във версия с 8x8
Шокираща оферта - 260 000 евро за паркомясто
Honda показа най-екстремната Civic Type R
Citroen потвърди: 2CV се завръща като EV и ще струва 15 000 евро
Част от стълбището на Айфеловата кула бе продадено за 450 160 евро
5 идеи за семейни забавления през дългия уикенд
PR трик ли е връзката между Джей Ло и Брет Голдстин?
Мишел Пфайфър сподели сияйни снимки без грим от мечтаната ваканция
Лора Дърн събра семейството си на червения килим в Кан