Софарма АД и Първа инвестиционна банка АД на няколко пъти си размениха лидерството като компания с най-голяма пазарна капитализация на БФБ-София на 5 и 6 януари 2017 г., но след това Софарма АД се върна на върха след поскъпване до 450 млн. лв.
За първи път Първа инвестиционна банка изпревари Софарма на 5 януари 2016 г. с капитализация по най-високите цени за деня от 407 млн. лв. срещу съответно 404,4 млн. лв за ръководената от Огнян Донев компания.
На следващия ден (6 януари) пазарната капитализация при максималната цена на ПИБ беше още по-висока - 416,9 млн. лв., но Софарма АД също поскъпна мощно и остана с 0,1% под стойността на ПИБ. Всъщност при приключването на търговската сесия (на база последна сделка за деня) Софарма вече водеше с оценка от 415 млн. лв. капитализация срещу 402,6 млн. лв. за ПИБ.
Случайно или не Софарма АД се похвали на идния ден с нова крачка към регистрацията на продукта си Табекс в САЩ - в 13:39 ч. на 6 януари 2017 г., което подейства като причина за поскъпването.
Дори новината от 9 януари (понеделник), че Софарма АД отчита спад от 5% при продажбите си през 2016 г., не успя да охлади ентусиазма при цената на фармацевтичната компания.
Софарма АД продължи да поскъпва и стойността ѝ достигна 450 млн. лв. по максималната цена на 10 януари 2017 г. Така за десетте дни от началото на годината копмпанията може да се похвали с ръст от 11,3%. Акциите на ПИБ също продължаваха да поскъпват и пазарната капитализация достигна 428,9 млн. лв. на 10 януари. Темпът на поскъпване обаче е по-бавен от този на Софарма АД.
Предстои да видим коя от двете компании ще се затвърди като най-скъпа на БФБ.
А може би в битката ще се намесят и някои от останалите в Топ 5, а именно Химимпорт АД с капитализация от 411 млн. лв., Монбат АД с капитализация от 405 млн. лв. и Чайкафарма висококачествените лекарства АД, която е оценена на 388 млн. лв.
| Пазарна капитализация според най-високата цена за деня в лв. | ||
|---|---|---|
| Дата/дружества | ПИБ | Софарма |
| 30.12.2016 | 374,0 | 404,4 |
| 3.1.2017 | 396,0 | 406,1 |
| 4.1.2017 | 399,6 | 405,7 |
| 5.1.2017 | 407,0 | 404,4 |
| 6.1.2017 | 416,9 | 416,4 |
| 9.1.2017 | 414,7 | 424,6 |
| 10.1.2017 | 428,9 | 450,0 |
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава акции в някои от изброените компании.
Свързани компании:


Алекс Илиев: Предстои да вземем тежки решения за Спартак
"Ние, потребителите" с предолжение до НС е относно необоснованото повишаване на цените
Папа Лъв XIV призовава за „разоръжаване“ на ИИ в първата си енциклика
Цените на петрола намаляха
Държавата отпуска три вида помощ за пострадалите при наводненията
Разрешителните за строеж в София имат 140% ръст за първото тримесечие като РЗП
Новините в развитие
Конфликтите и дезинформацията затрудяват мерките срещу ебола в Конго
Полицията е щурмувала централата на опозиционната партия в Анкара
Инвеститорите бягат към банки, след като Китай затяга търговията с чужди акции
Неудачници: никой не иска да купува тези коли през 2026
Ще принуди ли ЕС компаниите да купуват електромобили?
Стават ли наистина части от Toyota за Lexus
BMW X4 на старо – за какво да внимавате
Глоба за спиране с двигателя - оказва се, че е възможно
В Гърция арестуваха 20 души за измама със субсидии за 3 млн. евро
Тайният руски проект "Скити": ядрени ракети на морското дъно
Топло ще е утре, температурите скачат над 30°
Петима са задържани за за контрабанда на дрога през България за Турция
Съвети за добро здраве и дълъг живот