Турската централна банка очаквано понижи лихвата по овърнайт кредитите в страната с 0,5 процентни пункта до 10%. Останалите две основни лихви – по овърнайт депозитите и по едноседмичните репо сделки, остават непроменени на нива от съответно 7,25% и 7,5%.
Всички 21 икономисти, анкетирани от Bloomberg, прогнозираха именно такъв ход от страна на турската парична институция заради забавянето на икономиката на страната през последните месеци. Стъпката беше предприета с цел да се подкрепи икономиката.
Това беше първа среща на Турската централна банка откакто във вторник Мурат Четинкая - досега заместник-председател на банката, пое поста гуверньор на институцията, припомня Bloomberg TV Bulgaria.
Мурат Четинкая не се поддаде на натиска за по-сериозно понижение на лихвите, каквото е желанието на президента Реджеп Таийп Ердоган и някои официални лица от правителството. Преди заседанието имаше и очаквания, че лихвата по овърнайт кредитите може да бъде понижена с 0,75%. Те обаче не се оправдаха.
Интересен ще бъде ефектът върху инфлацията, която към момента е на ниво от 7,5%, а прогнозите са до края на годината да се повиши до 8,5% - доста над целта от 5%, поставена от турската централна банка.


Пожар след взривовете в "ЕМКО", огънят се разраства към село Радоеви
Посланикът на Украйна: Не сме насочвали дронове към никоя страна партньор, Русия е виновна
Варна посреща чудотворната хавайски икона на Пресвета Богородица
Кола помете жена, удари друг автомобил и се заби в колонка на бензиностанция на АМ „Хемус“
Петрова пред Илашчук: Навлизането във въздушното ни пространство е неприемливо
Липсата на единен пазар и на финансиране тласка европейските "еднорози" към САЩ
Кр. Йорданов: Ливъриджът на пазара напомня за финансовата криза от 2008 г.
България има само отделни системи, вместо цялостна защита срещу дронове
Оценката на Shein остава под целта от $30 млрд. преди очакваното IPO
Китайските производители на хуманоидни роботи държат 97% от световните доставки
BMW направи електромобил, който генерира ток за 70 км на ден
Футболист предизвика катастрофа по време на мач
Peugeot връща GTi като хибрид
BMW намалява разходите, без да затваря заводи
Полицията в Лондон конфискува коли за над 8 млн лири
Георги Кузев – жертва на садистично насилие или част от по-голяма схема?
Почина Славчо, любимият лъв в столичния зоопарк
Иран планира да наложи такси за преминаване през Ормузкия проток
Весела Лечева за световната ни шампионка: Запомнете това име - Виктория Ангелова!