Илон Мъск е спечелил „вербалната“ битка с правителството за изграждане на най-дългия тунел в света за високоскоростен влак, който ще свързва Ню Йорк с Вашингтон, съобщи Bloomberg.
Влакът, известен като hyperloop, ще изминава 220 мили (354 км) за 29 минути, написа Мъск в Twitter в четвъртък.
Амбициозният му проект се нуждае от финансиране за милиарди долари, както и от одобрения от федералните, щатските и местните власти.
Тунелът ще е два пъти по-дълъг от сегашния рекордьор - Gotthard Base Tunnel – железопътна линия, преминаваща през швейцарските Алпи.
За сравнение с градски условия – наскоро откритият участък на метрото в Ню Йорк, дълъг едва 2 мили, струва 4,5 млрд. долара. Той е предложен за първи път през 1919 г., а е открит официално през януари 2017 г. Тези неща отнемат време...
Евентуалният строител на проекта ще бъде компанията на бизнесмена „Boring Company“, което същевременно може да значи както „пробивна компания“, така и „скучна компания“. За нея милиардерът заговори за първи път през декември миналата година, когато обяви, че е изнервен от задръстванията и възнамерява да реши проблема с изграждането на пробивна машина за тунели.
В края на януари Мъск намекна и къде може да използва за първи път своята пробивна машина. Той стартира експеримента в близост до централата на SpaceX, която се намира близо до летището на Лос Анджелис.
Мегапроектът hyperloop може да отнеме много време, дори и да получи необходимите разрешителни. Идеята е за железопътна система от високоскоростни влакове, която да използва магнитна левитация и почти вакуумни условия. Мъск предложи за първи път идеята си през 2013 г.
В момента пътуването от Ню Йорк до Вашингтон отнема около пет часа. Високоскоростният влак Acela Express намалява времето на 2 часа и 45 минути. Най-бързата опция е със самолет от летище “Кенеди“ в Ню Йорк до летище „Роналд Рейгън“ във Вашингтон, която отнема около час и 15 минути.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
преди 8 години Единственото от което се учудвам е, че ти и хората като тебе си вярват искрено... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Близкото След 10 години благодарение на Елон Мъск светът ще бъде съвсем различен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Бъдещето е на хора като Елон Мъск ..."Кое бъдеще , близкото или ...? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "че кво лошо има в това ? ... по добре милиарди за амбициозни проекти които ако станат ще има полза за всички от колкото милиарди за другите глупости за които харчат! ... " - Виж, как започна да узряваш! Ако не знаете, Мъск е в контакт с Юргинския тех.университет в Русия, те вече изпитаха миналата година своя ГЕОХОД https://***.google.bg/search?q=%D0%93%D0%95%D0%9E%D0%A5%D0%9E%D0%94&gws_rd=cr,ssl&ei=ASpyWf3ONcHpUtzmrJgD и си мисля, сътрудничеството им е добре подплатено. Прочее, не само неговата компания е в такъв контакт ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години квото се случи със цепелините :):) защо хората изобщо за измислили самолета, като е имало налична технология и тогава ! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мъск е измамник. Не е лошо да прочете с Конкорд какво се случи. Защо не летят хората с технология която е налична? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години те май и 1% да резнат, пак ги имат парите :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ако си резнат военния бюджет с 10% и вече са събрали парите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години че кво лошо има в това ? ... по добре милиарди за амбициозни проекти които ако станат ще има полза за всички от колкото милиарди за другите глупости за които харчат! ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Амбициозният му проект се нуждае от финансиране за милиарди долари" - един от друг са по амбициозни проектите му и се нуждаят от все повече милиарди долари :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар