Финландската компания Nokia обяви, че печалбата й се свива с 45% през второто тримесечие. Тя обеща да намали разходите след неотдавнашното придобиване на френската телекомуникационна компания Alcatel-Lucent, съобщава MarketWatch.
Производителят на телекомуникационно оборудване обяви, че печалбата му намалява до 194 млн. евро (215,3 млн. долара) през трите месеца до края на юни в сравнение с 355 млн. евро през същия период на миналата година.
Приходите обаче скачат рязко до 5,68 млрд. евро след придобиването на Alcatel спрямо 2,92 млрд. евро през второто тримесечие на 2015 г.
Въпреки това комбинираните приходи на двете компании през трите месеца до юни тази година са с 11% по-ниски в сравнение с размера им от 6,36 млрд. евро през миналата година.
Анализатори, анкетирани от FactSet, очакваха печалба през второто тримесечие в размер на 207 млн. евро и приходи от 5,76 млн. евро.
Спадът на продажбите се дължи основно на по-слабото тримесечие за мобилните мрежи, обяснява Nokia. По-слабото тримесечие за финландската компания е огледало на по-широката тенденция за понижаване на търсенето в сектора и засилване на конкуренцията в сферата на безжичните телекомуникации.
В първия си отчет след поемането на контрола над конкурента Alcatel-Lucent през януари Nokia повиши прогнозата си за годишното икономисване на разходи от сливането. Компанията посочва, че очаква икономии от над 900 млн. евро в рамките на 2018 г. В отчета си през второто тримесечие компанията увеличава заложената цел за съкращаване на разходите до 1,2 млн. евро.
Nokia е изправена пред силна конкуренция от страна на китайските компании Huawei Technologies Co. и ZTE Corp., двама играчи, които спечелиха значителни пазарни дялове в рамките на няколко години, предлагайки иновативни продукти на конкурентни цени.
Nokia залага на развитието на пето поколение безжични мрежи, но според анализаторите ще отнеме години преди доставчикът на телекомуникационни продукти да започне да обновява мрежите с 5G.


След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Български учени разработват екосъобразен метод за рециклиране на соларни панели
Цените на акциите в света се движат в синхрон с ръста на БВП, а той е под натиск
Русия ще усеща с години недостига на работници, породен от войната
Енергийният шок от Иран захранва бума на ВЕИ и електрификацията
Атаката срещу ОАЕ показва уязвимостта на ядрените централи по време на война
Audi на съд заради масов дефект във водните помпи
Революционна система на Saab променя контрола на турбото
Над 20 луксозни коли изчезнаха за минути от охраняван паркинг в Париж
Парното през лятото спасява двигателя от основен ремонт
Kia Niro остава само пълен хибрид в Европа
Оливия Родриго направи кукленските рокли хит
Звезда на Тунис аут от световното, баща му го наказал
Щамът на ебола Бундибуджио в Конго е рядък, няма лечение
Украйна извършва най-голямата въздушна атака срещу Москва от Втората световна война насам
Скутър Браун не се притеснява от провокативните сцени на гаджето си Сидни Суийни