Правителството на Гърция ще трябва да предприеме пет допълнителни действия, за да се справи с проблемните кредити в банковата система, съобщава гръцката централна банка, цитирана от онлайн изданието на гръцкия в. Kathimerini.
На първо място централната банка настоява за реформа на извънсъдебните споразумения по дълговете, а на второ – за подобряване на инфраструктурата и достъп до специализирано ноу-хау на съдебната система.
Третата мярка е свързана с финансово консултиране и обучение на свръхзадлъжнели домакинства и самоосигуряващи се лица, а четвъртата – с отписванията и банковите провизии.
На пето място централната банка настоява за въвеждане на специални клаузи, с които да се гарантира сътрудничеството на акционерите при стабилизирането на банките.
Според последните прогнози на гръцката централна банка проблемните кредити, които се изчисляват на около 100 млрд. евро, ще продължат да се увеличават през тази година.
Институцията предупреждава, че тенденцията за ръст на необслужваните заеми представлява огромно предизвикателство пред устойчивостта на растежа на икономиката.
В края на първото тримесечие делът на проблемните кредити в Гърция надвишава 45% от общия обем на заемите спрямо 44,2% в края на 2015 г. и 39,9% в края на 2014 г. По-голямата част от тях са свързани с покупката на имоти.


Есето - предпочитано от варненските зрелостници на матурата по БЕЛ
От "Възраждане" поискаха премахването на ДДС на храните от малката кошница
Благомир Коцев: Хората във Варна знаем какво е корабът да плава срещу вятъра
САЩ стартират намаляването на военното си присъствие в Европа
22 години по-късно Арсенал отново е шампион на Англия!
Пентагонът потвърди, че намалява броя на армейските бригади в Европа
Производителите на чипове за памет не са и чували за войната с Иран
Цената на петрола се понижи, търговците обмислят последните заплахи на Тръмп
От медицински туризъм до казина, петролният шок удари Югоизточна Азия
Google обновява YouTube, Docs с AI и показа инструменти за кодиране
Невидима технология променя колите на Mazda на пътя
Stellantis превръща популярни модели в кей-карс в японски стил
Volvo приключи завинаги с производството на ДВГ
Xiaomi подобри впечатляващ рекорд на Audi
Скрита функция спасява от мухъл и бактерии в салона
Иван Ангелов: Не може една стока в един магазин да е 1 лв., в друг - 2 или 3 лв.
Бизнесменът Йоаким Каламарис се оплака: Поръчаха ме да ме убият
По вариант 8 пишат зрелостниците на матурата по български език и литература
От "Възраждане" поискаха сваляне на ДДС-то за хляба и лекарства
DARA "уволни" шефа на телевизията в Молдова