Когато през декември новоизбраният американски президент Доналд Тръмп обяви, че негов държавен секретар ще стане Рекс Тилърсън, по това време директор на петролния концерн Exxon Mobil, той се сблъска със сериозна критика. Заради миналото на Тилърсън като шеф на петролната компания Вашингтон е заплашен от сливане на политика и икономика, предупредиха критиците по това време.
Сега страховете изглежда се потвърждават: Белият дом копира в прессъобщение цели пасажи от прессъобщение на Exxon – почти дословно.
В текста на Exxon, който бе публикуван в понеделник в 15,10 ч. (местно време), наследникът на Тилърсън Дарън Уудс съобщава за инвестиции за милиарди долари в Съединените щати. „ExxonMobil ще инвестира стратегически в нови рафинерии и химически заводи в крайбрежието на САЩ, за да разшири капацитетите си за производството и износа" , се посочва в съобщението. Според плановете до 2022 г. ще се вложат общо 20 млрд. долара и ще се създадат повече от 45 хил. нови работни места.
White House press release (left) contains full paragraph copied verbatim from Exxon press release (right). pic.twitter.com/NlhoUvdqvd
— Christopher Ingraham (@_cingraham) March 6, 2017
Само 34 минути по-късно и Белият дом публикува прессъобщение. В него Тръмп дава висока оценка на „амбициозната инвестиционна програма" на петролната компания. Тя ще помогне „да върнем американците обратно на работа".
Едва няколко реда по-надолу изреченията подозрително напомнят тези от изявлението на Exxon, документира първи Кристофър Инграхам от Washington Post в Twitter. „ExxonMobil ще инвестира стратегически в нови рафинерии и химически заводи в крайбрежието на САЩ, за да разшири капацитетите си за производството и износа", се казва в предпоследния параграф – буквално като текста в обявлението на Exxon. И следващите две изречения от съобщението на правителството съответстват точно на тези на пресслужбата на Exxon.
Очевидно в своето прессъобщение Белият дом е знаел по-добре от самия концерн колко работни места ще бъдат създадени. Така се оказва, че ще бъдат създадени временни 35 хил. нови работни места в строителството и 12 хил. постоянни работни места, изчисляват служителите под ръководството на говорителя Шон Спайсър. В съобщението на Exxon обаче липсват тези подробности. Тези работни места ще имат „мултиплициращ ефект", се казва в последното изречение, което също е копирано от прессъобщението на Exxon.
Малко по-късно и самият Тръмп обяви еуфорично в Twitter, че „невероятният дух на оптимизма броди из страната“. Ако става дума за обявяването на нови работни места обаче, то този дух е на свобода поне от четири години, защото инвестиционната програма на ExxonMobil бе обявена още през 2013 г. Ето защо според материала на Washington Post много петролни анализатори не са впечатлени от вероятното „инвестиционно чудо“ на Exxon, за разлика от правителството на Тръмп.
There is an incredible spirit of optimism sweeping the country right now—we're bringing back the JOBS! pic.twitter.com/BNSLvKiEVj
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 6, 2017


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Акциите в Азия падат заради чиповете, доларът леко се покачва
EasyJet се съгласи с последната оферта на Castlelake, надхвърляща 5 млрд. паунда
Войната на Тръмп в Иран означава по-високи лихви за години напред
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Осъждан суданец рани души с нож в Франция, полицията го простреля
Русия удря Киев с дронове и балистични ракети, най-малко седем души са загинали
Днес приятно слънце с леки превалявания следобед