Приемането на пътна карта за стабилизиране на добива на петрол на заседанието на ОПЕК днес зависи до голяма степен от позицията на Иран и Ирак. Това заяви пред медии азербайджанският министър на енергетиката Натик Алиев, цитиран от БТА.
„Всичко ще зависи от страните членки на ОПЕК и най-вече от държави като Иран и Ирак“, посочи той на въпрос дали очаква на днешното заседание, включващо членки и нечленки на картела, да бъде окончателна съгласувана пътна карта на механизъм за стабилизиране на добива на черно злато.
Припомняме, че в края на септември на неформална среща страните членки от ОПЕК се договориха за понижение на добива в картела до 32,5-33 млн. барела дневно, но детайлите по сделката предстои да бъдат договорени на официалното заседание на групата във Виена на 30 ноември.
Все пак някои анализатори не са такива оптимисти за това дали някои членки на ОПЕК и Русия ще склонят на понижение в продукцията.
„Ирак и Иран казват, че няма да се присъединят към инициативата по различни причини, а Русия говори по-скоро за замразяване, а не за понижение, така че бремето за постигане на споразумение ще се стовари върху Саудитска Арабия“, казва Джефри Хейли, старши пазарен анализатор в инвестиционния посредник OANDA в Сингапур.
„До срещата на ОПЕК на 30 ноември изведнъж се оказва, че има доста време и изглежда половината от картела иска за тях да се направят изключения“, посочва той.
Според BMI Research най-вероятният резултат от заседанието на 30 ноември ще бъде хлабаво споразумение за намеса на петролния пазар, а ОПЕК ще се затрудни да постигне консенсус за понижение на добива до 32,5-33 млн. барела на ден, каквато беше предварителната договорка от края на септември.
„Предвид скептицизма за понижението в добива и предвид свръхпредлагането, прогнозираме значителни движения в низходяща посока при цената на петрола през идните седмици“, казват още анализаторите.


От Варненската асоциация на туроператорите: Българите пътуват повече, Турция и Гърция остават предпочитани
Сигнали за фиктивни прегледи и вливания на „витамини“ в бургаски плувен клуб
С багер махнаха 100 чадъра и шезлонги, „окупирали“ плаж в Халкидики
Демерджиев: Предприели сме всички възможни мерки срещу заплахи за "Безмер"
Варна събра 32 състезатели за турнира по плажен тенис „VARNA CUP 2026“
Новините в развитие
Китай приземи ракета обратно на земята в опит да настигне SpaceX
Arroutado спечели Синята лента на Кор Кароли 2026
САЩ заплашиха Международния наказателен съд и санкционираха президента му
Технологиите поведоха спадовете в Азия
Модата на кросоувърите няма да подмине и Peugeot 308
Skoda се насочва към природен газ въпреки загубата на мощност
Радикална промяна за новия Hyundai Tucson – той е квадратен
Китайски гиганти пренасят спора си в Европа
Близо милион автомобила са изтеглени по странна причина
50€ за дете: Как ще работи националният културен паспорт?
Надраскаха със спрей един от новите влакове на БДЖ
Стоян Колев вдигнал скандал в банка, липсвали му 2000 евро от сметката
На Световното по хокей на трева: премиерът на Нидерландия аплодира годеника си
Какво имаше предвид Лавров, когато каза, че познава Радев?