Официално от днес влиза в сила споразумението между Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и няколко страни извън картела за намаляване на производството на черно злато, предаде Ройтерс.
На 10 декември във Виена ОПЕК и държавите извън картела се споразумяха за съвместно свиване на добива. Към обявеното съкращение в ОПЕК от 1,164 млн. барела на ден през първата половина на 2017 година ще се присъединят и 11 страни, които ще намалят производството с още 558 хил. барела. Така общо добивът в световен мащаб трябва да намалее с 1,7-1,8 млн. барела.
Нечленуващите в картела държави, присъединили се към договорката, са Азербайджан, Бахрейн, Бруней, Екваториална Гвинея, Казахстан, Малайзия, Мексико, Оман, Русия, Судан и Южен Судан.
За наблюдение на постигнатото споразумение бе учреден контролен комитет на министерско равнище под председателството на Кувейт. В комитета участват представители на пет страни - Кувейт, Венецуела и Алжир от ОПЕК и Русия и Оман сред държавите извън картела.
(БТА)


EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
Япония похарчи милиарди, за да подкрепи йената. Защо това не дава резултат?
Google изостава в AI надпреварата поради вътрешна бюрокрация
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Майли Сайръс сe сдоби със своя кукла Барби
Еволюцията в стила на рожденичката Марго Роби в снимки
Как да намалите подуването и тежестта в краката през лятото
7 модерни цвята маникюр – от нежно лилаво до огненочервено
Според зодията: 3 грешки, които все повтаряте тази година