IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Г. Ганев: Нямаме бърза работа в еврозоната

В дългосрочен план членството във валутния блок ще донесе позитиви на страната ни, но трябва да преценим внимателно момента за това, посочва икономистът

08:00 | 10.07.12 г. 23
Г. Ганев: Нямаме бърза работа в еврозоната

Какво е сбъркано в архитектурата на еврозоната?

- Има няколко слаби места. Ще се спра на две от тях. Първото е поведението на банките, които се оказа, че са поели не еврозонски, а национални рискове и започнаха да гърмят като бушони. Оттам идва говоренето за банков съюз, което е необходимо условие за съществуването на общ паричен съюз. Ако банките бяха разхвърляли рисковете си горе-долу равномерно из цялата еврозона, тогава нямаше да „гърмят“ така избирателно, като се почне от Northern Rock във Великобритания и се стигне до сегашната ситуация при испанските банки. Беше сбъркан начинът на банкиране, на регулиране и на надзор върху банките, което  предполагаше натрупването на рискове.

Второто сбъркано нещо е фискалната координация. Когато имаме обща парична зона на различни фискални единици е страшно важно те да не влязат в състезание към дъното и да бъдат ограничени в правенето на дефицити. Понеже обаче парата е обща, част от инфлационния натиск, който се поражда от тези дефицити, трябва да се понесе от другите фискални платци. Това е много добре известен стандартен проблем на общите парични зони и се оказа, че Пактът за стабилност и растеж, който беше създаден да предотврати именно това, не го предотврати. Настана състезание към дъното и Гърция го спечели убедително.

Предпазните фондове са всъщност водата за гасенето на пожарите. В крайна сметка се оказа, че се налага те да бъдат на паневропейско ниво, след като имаме обща парична зона.

От новите препоръки на Европейската комисия към България става ясно, че болните ни проблеми са си все така болни, въпреки че има регистриран известен напредък. От Брюксел оказват някакъв натиск за извършване на реформи, но ключови реформи така и не виждаме ...

- В предизборна година не очаквам да се случат реформи, след като и в предходните три не са се случили. Тук-таме има нещо пипнато – малко пенсионната възраст, малко в образованието, малко БАН... От друга страна дори тези дребни неща причиниха страхотни конвулсии, та човек да разбере колко трудно се правят истински реформи. Много области – те са вече стандартно известни, изпитват сериозни проблеми. Това са пенсионна система, здравеопазване, образование, правораздаване и бизнес среда, включително и административния капацитет. В енергетиката нищо не се пипнало също.

Тези области не слизат никога от дневния ред на препоръките. Голям напредък би могло да има с електронното правителство, малко нещо уж мърда при образованието – сега се чака и нов закон. Цял нов закон за образованието в година преди избори – това е много амбициозно. Това е риск и ако наистина се действа – аз ще бъда много впечатлен. За пенсионната система – тя отново не е на дневен ред и докато разчитаме на разходопокривния модел и по всякакъв начин задушаваме капиталовия, демографските проблеми и реалности в България ще раждат непрекъснато тежки проблеми в тази система.

Кое е положителното и кое – отрицателното послание за България от оценката на ЕК?

- От т нар. преглед на времето (Weather Report) и оценката на изпълнението на седемте препоръки от миналата година, имахме 2 слънчица и само един дъжд, всичко останало бяха облаци – хем плюс, хем минус.

Положителното според мен в препоръките за идната година, за периода 2012-2013 г., е че се акцентира сериозно върху структурните реформи и почти няма къде да избягаш и да се похвалиш с нещо друго, ако не пипнеш там.

Отрицателното послание е свързано с риска от бюрократично задушаване на растежа в малките страни и дори интерес на големите да го правят. Има риск заради ръста на заплатите, заради който може да се предложи, че икономиката ни е в опасност. Напълно съм съгласен със синдикатите, че не трябва да се пречи на техния ръст, стига той да е подплатен с производителността. Европейският съюз обаче, в лицето на този механизъм за мониторинг на икономическия растеж, има идеалният инструмент за намеса.

Огромният приток на преки чужди инвестиции също би могъл да бъде третиран сякаш дадена държава се проваля и трябва да бъде санкционирана. Такава опасност съществува и трябва много да внимаваме нашият интерес да бъде защитен.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:14 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 0 rate down comment 0
dean.jordanov
преди 11 години
Ами никога. Т.е. "автентичното" българско население ще се изпарило (по един или друг начин) преди да настъпи промяна. Тук грешиш според мен. Няма да сме Швейцария на балканите, а гетото на ЕС. Въпрос на време е чужденците да си разпродадат имотите (някои от тях на загуба) и да се махнат. Вече има такива позиви.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
amanotumnici
преди 11 години
Страната ни няма минимални мотиви да излиза от валутния борд. Ние не притежаваме експертни кадри, които да водят парична политика. В БНБ се е събрала поредната групичка некомпетентни търтеи, които тихичко и необеспокоявано си прибират тлъсти заплати и премии.С борда ние напрактика сме с евро. Разликата е такава, че когато го закъсаме, никой няма да го е грижа толкова за нас. Евентуално може да се примолим на МВФ, но той за да даде пари ще иска нещо в замяна, т.е. да управлява държавата.Единственото ни спасение е да станем една република, но не на Русия, а примерно на Германия, Франция или Англия. Техните граждани си купуват имоти при нас, значи ни харесват. Ако народът го осъзнае, с това може да станем втора Швейцария. Само това е начина да изметем *** от парламента. Те са като пиявици, които ни смукат кръвта. Търпението на българина е безгранично, простотията му също .... кога ще му дойде края?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 0 rate down comment 3
ale1
преди 11 години
Цитат : --------Критерият за влизане в ERM II е валутният курс да се движи МАКСИМУМ в границите +/- 15%! Максимум означава, че сегашният фиксиран курс към еврото не само, че изпълнява, но и преизпълнява този критерий---------Припомни си III (третия) Закон на финансовите Пазари:Историята винаги се повтаря --------Критериите за изпълнимост се постигат на Междубанковия пазар при свободно конвертиране - ние Нямаме такова и съотв НЕ знаем дали ги изпълняваме или не
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 1
ale1
преди 11 години
ЦИТАТ : --------------Възможно е, има прецедент, но до сега никой не е казал, че ще бъде позволено, без да сме се отвързали от валутен борд да кандидатстваме.----------с неудоволствие трябва да призная,че може да се окажеш Напълно прав!никъде не е гарантирано влизането при сегашния курс 1.95583!-----Има Закон за борда , но той може да се промени за 20 мин , всички помним долара през 1996 - от 1800 лв/долар през Септември 1996 - на 3150 лв/долар през 1997 , след което 1450 лв/долар пред пролетта при Софиянски.Вложенията в Евро са гарантирани но По-добре в активи отколкото в Евро ! една "разходка" на междубанковия пазар ЕВРО/ЛЕВ може да притесни доста хора !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 3
MZ/X
преди 11 години
Не стига, че пишеш глупости, ами го правиш и с главни букви!!! Критерият за влизане в ERM II е валутният курс да се движи МАКСИМУМ в границите +/- 15%! Максимум означава, че сегашният фиксиран курс към еврото не само, че изпълнява, но и преизпълнява този критерий!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 5
LuckyYou
преди 11 години
Възможно е, има прецедент, но до сега никой не е казал, че ще бъде позволено, без да сме се отвързали от валутен борд да кандидатстваме. Още нещо - 2 години не са малко време. Не може ония да ми излизат, че сме готови сега, когато ние не сме! Ако кажат - влизаме в ERM II, минат 2 години и тогава кажат готови сме - да, съгласен съм. Но в момента България не може да помирише Еврозоната и да иска!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 0
data
преди 11 години
И що реши че България трябва да излезе от системата на валутен борд за да влезе в ERM II ?"Естония е и първата държава с валутен борд, приета в еврозоната. Стриктната бюджетна политика е въведена от Талин през 1992 г. Валутен борд в ЕС имат още България и Литва."Има вече и прецедент
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 5
dean.jordanov
преди 11 години
С този темп според вас кога ще можем да се отвържем от марката? А ще можем ли някога? Ако няма да можем никога това автоматично значи, че борда не върши никаква работа и по-добре да дадем на някоя държава да ни управлява като щат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
amanotumnici
преди 11 години
Колега, ти искаш да внесеш малко яснота, но нещата май доста не са ти ясни. ERM II е мониторингов период. Състои се от две години. Валутният борд не се променя, нито валутната система. Целта на двугодишния изпитателен период е да се види, дали поставените цели за ниво на външния дълг, инфлацията, текущата сметка са устойчиви. Примерно, управляващите правят сега едно голямо увеличение на тока, за да другата година няма. Така тази година сме с висока инфлация, а другата не. В случая другата година ниската инфлация няма да бъде приета за устойчива. А валутата няма никаква логика да бъде освободена на пазарен принцип, след като с влизането си в еврозоната, нашата БНБ няма да има никакви лостове във валутната политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 2
LuckyYou
преди 11 години
Престанете да заблуждавате хората - България в краткосрочен, дори и средносрочен план не може ДОРИ ДА СИ ПРЕДСТАВИ ДА ВЛЕЗЕ В ЕВРОЗОНАТА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още