Промените в Закона за устройството на територията (ЗУТ), които касаят разделянето на функциите на Министерството на регионалното развитие и новото Министерство на инвестиционното проектиране, са обнародвани в Държавен вестник и влизат в сила от днес.
Предвижда се да бъде създаден Национален експертен съвет по инвестиционно проектиране към новото ведомство и Национален експертен съвет по устройство на територията и регионална политика, който ще функционира към регионалното министерство. Те ще заменят досегашния експертен съвет.
Съветът по инвестиционно проектиране ще оценява инвестиционните проекти, за които ще отговаря ведомството - обекти с национално значение, определени с акт на Министерския съвет, и за строежи от първа и втора категория, финансирани с публични средства, с индикативна стойност над 10 млн. лева.
Съветът към новото строително министерство ще разглежда и одобрява и подробните устройствени планове на обектите, за които ще отговаря. С останалите устройствени планове ще се занимава регионалното ведомство.
Всички вече започнати процедури за одобряване на общи и подробни устройствени планове, които не са приключили към днешна дата, обаче ще се довършат по старите правила.
Идейните проекти на обекти от регионално значение, които обхващат повече от едно община, ще се съгласуват с областните управители. Когато обектите обхващат повече области, идейните проекти ще се одобряват от министъра на регионалното развитие. Одобрението на идейните проекти на обектите от национално значение и големите обекти на стойност над 10 млн. лева ще се дава от строителния министър.
Същата схема ще се прилага и за всички технически и работни проекти и разрешенията за строеж, предвиждат текстовете.
Същевременно министърът на инвестиционното проектиране и съсловните организации в строителния бранш ще провеждат ежеседмични срещи, на които ще се обсъждат бъдещите промени в нормативната база и процедурите, съобщават от Камарата на строителите в България.
"Това неминуемо ще доведе до подобряване на бизнес средата и условията за реализиране на качествени инвестиционни проекти", коментира председателят на организацията инж. Светослав Глосов.


Евростат: Българките са най-плодовити в ЕС
Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Рюте предлага всички от НАТО да отделят по 0.25% от БВП за Украйна
България сред отличниците в ЕС по икономически растеж
Унгария извика руския посланик заради ударите с дронове в Западна Украйна
За първи път етнически турчин става премер на германска провинция
преди 12 години Ново "министерство", с неясни отговорности и задължения, напълно излишно и неправилно структурирано! Честито нова бюрокрация! отговор Сигнализирай за неуместен коментар