Катар намали броя на стадионите, които планира да построи за Световното първенство по футбол през 2022 г. заради нарастващите разходи и отлагането на някои обекти, съобщава Bloomberg.
Първоначалните планове на емирството бяха да изгради 12 стадиона, от които 9 напълно нови и 3 – ремонтирани и разширени съществуващи спортни съоръжения. В крайна сметка обаче ще бъдат изградени 8 стадиона,съобщи на пресконференция в столицата Доха Ганим ал Кувари, старши мениджър спортни проекти в организационния комитет за Мондиала.
Катар планира да похарчи над 200 млрд. долара за изграждането на нова инфраструктура във връзка с най-гледаното спортно събитие. От тях 34 млрд. долара ще отидат за изграждането на нови жп линии и метро, 7 млрд. долара ще бъдат инвестирани в пристанищата, а 17 млрд. долара – в летищата.
Стадионите ще струват на емирството около 4 млрд. долара, според министерството на бизнеса и търговията.
Катар се изправя пред сериозни проблеми заради нарастващите разходи за строителство и отлагането на редица проекти. Работата по инфраструктурата, необходима за провеждането на Световното първенство по футбол през 2022 г., започна по-късно от планираното. Закъснява и строителството на метрото, а изграждането на ново международно летище изостава от графика с 6 години.
Миналия месец официалната информационна агенция на емирството обяви, че бюджетният излишък на Катар се е свил с 1,4% в сравнение с предишната фискална година, докато разходите за реализацията на ключови проекти са се увеличили със 17 на сто. Централната банка на емирството очаква инфлацията да се увеличи до близо 4 на сто през тази година.
Освен стадионите, на които ще се играят мачовете от първенството, и пътната инфраструктура, Катар трябва да инвестира и в специални съоръжения за тренировки. Отделно емирството трябва да помисли и за климатизацията на спортните съоръжения заради високите температури във времето, в което ще се провежда Мондиала.


ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Затъмнението с българска следа: как МиГ-21 се превърна в летяща обсерватория
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Никълъс Холт ще изиграе самовлюбения проф. Локхарт в новия "Хари Потър"
5 рецепти за домашни препарати за почистване
Парис Хилтън показа как прекарва лятото си с децата
Заради заплахата от Путин: Германия дава безпрецедентни правомощия на шпионите си