Цените и продажбите на жилищни имоти в Турция продължават да се покачват стабилно, а купувачите търсят по-големи имоти, сочи ново проучване.
Продажбите цени в Турция се повишиха с 0,83% на месечна база през юли, според данни от индекса на компанията за информация от пазара на имоти ReidIn.
Повишението в отделните градове варира между 0,32% за Адана до 1,02% в Коджаели.
Възходяща тенденция има и при наемните нива, които се покачиха с 0,36% в страната за периода.
Расте също и предлагането на жилища ново строителство, търсене за които има както от страна на турски, така и на чуждестранни купувачи. Броят на новите жилища се е увеличил с 1,2% през юли в сравнение с предходния месец и със 7,29% на годишна база.
Цените на новите жилища в някои от най-големите проекти в страната се повишиха с 2,45% на европейската част на Истанбул и с 3,25% на азиатската.
Също така повишава се и търсенето на имоти с по-голяма площ. Най-голям ръст бележи интересът към жилища с площ между 100 и 125 кв. м, което е нараснало с 1,65% през юли. Над 1% повишение отчитат и жилищата с размер над 151 кв. м. За разлика от тях по-малките апартаменти с площ до 75% отчитат едва 0,37% ръст в търсенето в сравнение с предходния месец.
Проучването цитира думите на Анди Бридж, управляващ директор на компанията, специализирана във ваканционни имоти A Place in the Sun, според когото Турция се нарежда заедно с Испания и Флорида сред предпочитаните локации за инвестиции в имоти в чужбина.
Популярността на Турция се дължи и на факта, че тя е извън еврозоната, предоставяща добри възможности предвид поскъпването на паунда.


Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест
Двата икономически стълба, които поддържат Русия на Путин, може да се сринат
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат