Еврото се насочва към най-високото си ниво срещу йената за последните три седмици. Повод за интереса към единната валута даде одобрението на германското правителство за предложенията на Марио Драги по отношение изкупуването на държавни облигации от ЕЦБ с цел понижаване на лихвите за страни като Испания и Италия.
Валутата на еврозоната днес се движи с повишение срещу повечето от останалите основни валути. Срещу йената поскъпването е най-осезаемо, след като сутринта разменният курс бе 97,40 йени за едно евро. Това е най-слабото ниво за йената от 12 юли насам.
Спрямо щатския долар единната валута поскъпва с 0,1 на сто до 1,2420 EUR/USD.
Засилването на еврото дойде след изказване на втория говорител на германския канцлер Ангела Меркел от днес. Георг Щрайтер е заявил, че правителството на страната „не се притеснява“ от обявените от президента на ЕЦБ идеи за изкупуване на държавни облигации.
Както е известно, в края на миналата седмица Марио Драги очерта план, според който ЕЦБ може да започне изкупуването на облигации от закъсали страни от еврозоната заедно с постоянния механизъм за стабилност.
Детайли обаче не бяха представени, тъй като те трябвало да бъдат уточнени през следващите седмици.
Препятствия пред поскъпването на единната валута днес поставиха данните за фабричните поръчки в Германия. Те показаха спад от 1,7 на сто на месечна база, което се оказа повече от предварително очакваното. Притеснително е това, че поръчките от държави от еврозоната се се свили с близо 5 на сто. Вътрешните поръчки пък са намалели с 2,1 на сто.


Ударен от дрон кораб пристига във Варна
Американските самолети се връщат в България
Приключи финалния турнир по шахмат за VIII-X клас от Ученическите игри във Варна
Цветелин Чунчуков удължи контракта си със Спартак Варна
Mozilla: Mythos намери много стари бъгове и ни беше полезен
Разходите за хеджиране на ръста от $9 трлн. в S&P 500 растат преди Фед
Големите първични публични предлагания в САЩ ще подкрепят сделките в Европа
Гупта: Египет, Мозамбик, Руанда са най-силно изложени на войната в Иран
S&P Global Ratings очаква отваряне на Ормуз през второто полугодие
Първото мексиканско EV събира шестима и струва 8600 долара
Ремарке с фойерверки избухна на магистрала
Произведено в ЕС ще важи за автомобили от Япония и Южна Корея
Джони Деп на 63 - любимите коли на холивудската звезда
Днешните SUV са по-големи от танкове от Втората световна война
За първи път света: Лекари от "Майчин дом" спасиха бременна с разкъсана аорта
"Калашниците": Васко е наш брат, но ни напусна
Родилка почина в частна болница в Сливен, има ли лекарска грешка?
България може да изгуби Нургюл Салимова заради скандалите в шаха
Почина проф. Александър Янчулев, първият демократично избран кмет на София