По-голям внос е бил необходим за подхранване на възстановяващата се японска икономика през миналия месец, което разшири значително дефицита на търговския баланс, съобщава WBP Online.
Търговският дефицит на Япония се е покачил до 1090,7 млрд. йени през октомври спрямо отчетените месец по-рано 934,3 млрд. йени. Резултатът се размина значително с пазарните очакванията, които бяха за равнище от 854,20 млрд. йени.
Износът се е увеличил с повече от очакваното – 18,6%. Вносът от своя страна обаче е нараснал с 26,1% при прогноза за ръст от 19 на сто.
Измерен на сезонно коригирана база, търговския дефицит е намалял леко до 1,07 трлн. йени от 1,09 трлн. йени през предходния месец.
"Скоковете при износа и вноса спрямо година по-рано са главно поради особено ниската база", заяви икономистът от Capital Economics Марсел Тиелиант.
"По-големият внос е бил необходим за издържане на развиващата се икономика, след като Япония стана зависима от вносните горива след земетресението през 2011 г.", посочи още анализаторът.
В допълнение към думите на Марсел Тиелиант може да бъде поставена и агресивната парична политика на Японската централна банка, която доведе до 20% спад на покупателната стойност на йената спрямо щатския долар.
Въпреки това в отделен коментар Тиелиант посочи, че въздействието на земетресението от 2011 г. относно вноса на енергия често се надценява.
"От друга страна, въздействието върху износа обикновено се пренебрегва. Бедствието значително намали енергията, която е на разположение на местните производители и засегна привлекателността на Япония като производствено място. И двата фактора допринесоха за увеличаването на търговския дефицит през последните две години", отбеляза той.


84-годишна шофьорка блъсна две деца, а 88-годишният ѝ мъж – разследващите полицаи
„Камчия“ е над 90% запълненване, други два язовира преливат
Затварят кораба-музей „Дръзки“ за посетители
Tърсят шеф за управление на отпадъците и контрола по чистотата във Варна
Дилър, пласирал два вида дрога на жена, продължава да търка наровете във варненския арест
Великобритания допусна да стане враг номер 1 за Русия без да е добре защитена
Недостигът на инженери спира отбранителните технологии на Украйна
Квантовата революция е близо до важен технологичен пробив
Пазарите за прогнози могат да бъдат полезна застраховка срещу AI
Бивш ръководител в Deutsche Bank призна, че е присвоявал средства на клиенти
Личната Honda NSX на Сена се продава
Porsche продава ключово подразделение на индийци
Google най-накрая премахна досаден бъг в Android Auto
BMW няма да връща бутоните в интериора
Системата „Бонус-малус“ влиза в сила - какво се променя за шофьорите
Разкриха нива с канабис в Луковитско
Как да спестите пари от почистващи препарати, без да правите компромис с чистотата
Helpbook: Куче живее под ключ, съседи го хранят през прозореца
Как една-единствена искра може да предизвика въоръжен конфликт в Егейско море
Скандалът със заглушителите: Много говорене от властта, без конкретни действия