IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Драги отдавна изтърва юздите, последният танц ще са количествените улеснения

ЕЦБ почти изгуби доверието на пазарите, които няма да простят нови празни приказки

08:41 | 14.05.14 г. 35
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Драги отдавна изтърва юздите, последният танц ще са количествените улеснения

В последните две години Марио Драги не прави почти нищо за справяне с кризата. Всъщност абсолютно нищо, като изключим вербалните интервенции. Въпреки това по време на последната си пресконференция той бе притиснат в ъгъла.

Драги не издържа на натискa и отбеляза, че Изпълнителният съвет (ИС) на Европейската централна банка (ЕЦБ) може да предприеме действия през юни. Изявлението му бе достатъчно, за да смъкне EUR/USD с над 150 пипса, изтъква "Вести".

Все пак това може да се окаже и една пирова победа. Истината е, че ЕЦБ изгуби доверието на пазарите, тъй като през цялото време обещаваше много, но не правеше нищо. Възможно е и коментарът за юни също да е уловка, чрез която централните банкери да целят спечелване на допълнително време.

Пазарите обаче едва ли ще простят нови празни приказки. "Ако ЕЦБ отново след месец не направи нищо, нашето доверие в тази институция ще бъде напълно подкопано и еврото бързо ще се засили", посочиха от Deutsche Bank в края на миналата седмица.

С други думи, въпреки че Драги и компания поне засега сравнително успешно манипулират пазара с усмивка, всичко може да се върне като бумеранг върху еврозоната.

Между другото ЕЦБ може да прибегне както до смъкване на основната лихва и отрицателна ставка по депозитите, така и до количествени улеснения. Поддръжниците ще кажат: "Всички големи централни банки минаха през това". И ще са прави. Въпросът е, че Английската централна банка и Федералният резерв на САЩ вече отиват към приключване на програмите си, докато ЕЦБ тепърва ще въвежда подобни мерки.

Дори и след смелите слова на Драги анализаторите от Deutsche Bank очакват мудно действие от страна на регулатора. По думите им президентът на ЕЦБ неслучайно отново е подчертал, че еврото е класирано на първо място в списъка на тревогите на Централната банка.

По време на скорошна реч в Амстердам Марио Драги заяви, че обменният курс е следствие от монетарните условия. Съответно понижение ще се наблюдава под влияние на традиционните дейности, като например промени в ставките.

Малко по-рано гуверньорът на Германската централна банка и член на ИС на ЕЦБ Йенс Вайдман заяви също, че най-очевидният инструмент за решаване на проблема с валутния курс е отрицателният лихвен процент по депозитите. Важно е все пак да се има предвид, че представители на ЕЦБ многократно се изказаха срещу отрицателните лихви и, както изглежда, мнението им носи някаква тежест.

Според експерта от Goldman Sachs Андрю Уилсън европейската икономика все още ще е много сериозно отслабена, докато ЕЦБ не реши да въведе количествени улеснения. Той обаче уточни, че това едва ли ще се случи преди 2015 г.

Марио Драги обеща да промени паричната политика на следващото заседание. По думите на Уилсън преди ЕЦБ да завърти печатницата вероятно ще видим свиване на лихвите на два етапа. Едва след като базираната във Франкфурт банка осъзнае, че паричната ѝ политика е пълен провал, тогава ще прибегне и до последния си разрушителен танц.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:12 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 5 rate down comment 2
data
преди 10 години
Главния въпрос който НИКОЙ не си задава тук или в медиите е :КАК ТАКА СЛЕД КАТО СИ ИМАМЕ БАНКОВ НАДЗОР В БНБ И ТЕ ВСЕКИ МЕСЕЦ ЧИННО СИ ПОЛУЧАВАТ ЗАПЛАТИТЕ СЕ ОКАЗА ЧЕ ВСЕКИ ЧЕТВЪРТИ КРЕДИТ В БЪЛГАРИЯ Е ЛОШ И ИМА ОПАСНОСТ ДА НЕ БЪДЕ ОБСЛУЖВАН ? Демек - каква е отговорността на регулатора ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 10 години
http://***.capital.bg/biznes/finansi/2014/02/02/2233123_pechalbata_na_bankite_raste_za_purvi_put_ot_2008_g/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 12 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Няма капитал бе пич, или е 1М лева. Има пари на вложители които е раздала на кредитополучатели. Фалит на банката е на практика един голям ... за вложителите. Боли го Хампарцумян дали фалира или не.После, фалит само на една банка ще срине доверието на населението във всички банки, ще се теглят пари и ще се слагат в буркани, ще се закриват бизнеси, ще се разпродават активи, ще се увеличи натуралната размяна и нам си още какво. Нямате представа за какво говорите и какъв хаос е това. Ние сме го видяли през 97ма и то в МАЛЪК мащаб, защото беше само в БГ а тук говорим за цяла Европа и цял свят. Мислете малко
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 1
rat
преди 10 години
data, защо декапитализация? Не си ме разбрал пак. Банката има капитал, както всяка компания. Ако една компания работи на загуба, то капиталът
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 12 rate down comment 1
forum_rookie
преди 10 години
"Все си мисля, че ако икономиката се движи на не толкова бързи обороти, леко и спокойно, това ще намали единствено възможностите на малцината тарикати да правят огромни печалби но можеби няма да е чак толкова лошо за масовия човек в социална Европа." ________________________________________________________________Много +++++++ от мен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Тази взаимовръзка на повечето хора тук ( явно) им идва прекалено сложна. Черно-бялата телевизия е по-убаваБий банките, те са виновни, те са инструмент на еврейска световна конспирация :DАбе зарежи, може да се уплаши човек
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 3
data
преди 10 години
така като гледам предлагаш декапитализация на банковата система . До колко % да падне с.к. на Банките в Бг ? От 15-17 да стане кат германските 2-3 % ? Това ли е предложението ? Лошите кредити СА МНОГО ! Ако забелязваш едва сега започват да падат - демек числото е динамично : постоянно влизат и излизат суми от него , както събрани така и отписани НО явно и много влизат в него като нови необслужвани
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 14 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Винаги много съм харесвал аргументите мухахахаааа и " ти си завършил това, ти си завършил онова"Човека е изразил мнение и се е аргументирал логично защо мисли така, а твойта аргументация е "ама ти сериозно ли?" и МухахахааааМай ти си завършил УНСС и си назубрил "директивите" без да влагаш реално мисъл какво точно значи всичко.Аз не съм завършил УНСС, и като един ПРОС човек, наистина не разбирам, как загубеното доверие в ЕЦБ държи еврото на рекордно високи нива? Аз като загубя доверие в нещо, бягам от там с всички сили.Също не разбирам наистина защо е толкова пък чак важно да има инфлация. Целта е да може да се крадат спестяванията на който е спестил и да се опростят дълговете на който е взел кредити. Това ви се струва добро или...? Все си мисля, че ако икономиката се движи на не толкова бързи обороти, леко и спокойно, това ще намали единствено възможностите на малцината тарикати да правят огромни печалби но можеби няма да е чак толкова лошо за масовия човек в социална Европа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 2
SSIW
преди 10 години
Момци, вие сигурни ли сте, че сте готови психически, да видите какво ще представлява една икономика на платежоспособното търсене и потребление ? Брррррр ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 1
rat
преди 10 години
Предложението ми е подобно, но не е това което казваш.1. Банките трябва да ликвидират обезпеченията по лошитте кредити без да поемат инвестиционни и спекулативни рискове, разбирай веднага.2. Отделно не всички кредити са лоши.3. И не на последно място, банките имат както резерви, така и собствен капитал, това не са малки суми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още