Германското индустриално производство нараства с повече от очакваното през юли – сигнал, че първата по големина икономика в Европа ще се съживи през третото тримесечие, предава Bloomberg.
Производството расте с 1,6% на месечна сезонно изгладена база. За сравнение – през юни прирастът бе с ревизираните 0,4%, сочат последните данни на Министерството на икономиката.
Икономистите, анкетирани от информационната агенция, прогнозираха медианно покачване от 0,4 на сто. На годишна сезонно изгладена база индустриалното производство расте с 2,5%.
„На фона на голямата несигурност германската индустрия е в добро състояние“, коментира икономистът в BNP Paribas Евелин Херман. „С покачването на фабричните поръчки през юли мисля, че рисковете изчезват.“
Вчера статистиката показа, че фабричните поръчки в Германия нарастват с 4,6% през юли – най-силният темп за последната една година.
Днешните данни показват, че през юли индустриалното производство получава подкрепа от търсенето на стоки с инвестиционно предназначение, което се покачва с 5 на сто, и от строителството, което допринася с ръст от 1,7%.
Производството на стоки за междинно потребление се повишава с 0,8%, а на стоки за крайно потребление – с 0,1%. Производството на горива намалява с 3,7%.
Геополитическите вълнения могат да се окажат едно от препятствията за германската икономика. Европейският съюз подготвя нови санкции срещу Русия, а наскоро Bundesbank предупреди, че геополитическото напрежение може да попречи на страната да се завърне към растежа през втората половина на годината. През юни централната банка прогнозира ръст от 1,9% за тази година и 2 на сто за 2015 г.
През второто тримесечие първата по сила икономика на Стария континент се сви с 0,2% спрямо първите три месеца на годината.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина