Продажбите на дребно в Япония се повишиха c най-бързия си темп от първото тримесечие през септември насам, след като пазарът започна да се отърсва от ефектите на повишението на данъка върху потреблението.
Търговията на дребно е нараснала с годишния темп от 2,3% през деветия месец, надхвърляйки очакванията на анкетираните от Ройтерс анализатори за разширение от едва 0,6%.
Постигнатият резултат се оказа далеч по-оптимистичен и от отчетените през август 1,2%.
Ръстът всъщност е най-големият от март – месецът преди покачването на налога върху продажбите от 5% на 8%. Причината за решението на правителството бе огромният публичен дълг, който според властите може да бъде постепенно стопен от по-значителната данъчна тежест. Покачването на данъчното бреме бе първото в Страната на изгряващото слънце в последните 17 години.
Анализатори заявиха, че представянето на японската икономика през третото тримесечие най-вероятно ще определи дали правителството ще осъществи заявката си да реализира още едно покачване на данъка върху потреблението до 10% през 2015 г.
Въпреки това някои политици искат този план да бъде отложен. В понеделник висопоставен правителствен служител, пожелал да остане анонимен, заяви пред Ройтерс, че министър-председателят Шиндзо Абе трябва да отложи второто покачване на налога поне до края на април 2017 г.
Непосредствено след представянето на данните японският бенчмарк Nikkei 225 затвори сесията във вторник с леко понижение от 0,38 на сто.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Мерките срещу високите цени са взети от френското и немско законодателство
11 съвета от дерматолози за всяка жена над 40
DARA и “Bangaranga” откриха полуфинала на “Евровизия” СНИМКИ/ НА ЖИВО
Деми Мур и Джейн Фонда обраха овациите в Кан
Полската столица Варшава регистрира първия еднополов брак