Цената на кредитирането в най-изстрадалата икономика в еврозоната – тази на Гърция, се покачва още повече днес, след като инвеститорите избягват държавния дълг на страната с оглед на трудните преговори с международните кредитори.
Доходността по 10-годишните държавни ценни книжа (ДЦК) се покачва до 8,277% в следобедните часове в сряда след резкия възходящ натиск ден по-рано. В началото на седмицата цената на кредитирането бе на нива от около 8,042%.
За момента доходността остава под границата от 9%, каквато бе тя през октомври. Въпреки това проблемите пред страната остават, като решаващият срок ще е началото на декември, когато се задават големи промени на хоризонта.
"Гърция ще продължи да има значителни финансови нужди през 2015 г. Тя ще има още дългове за покриване, което вероятно ще бъде причина за нервност на пазара", отбеляза пред CNBC Сара Пембъртън, eвропейски икономист в Capital Economics.
Новината идва на фона на опитите на Атина да излезе от спасителните си програми предсрочно. Правителството се надява да сключи сделка с т.нар. "тройка" кредитори - Европейският съюз, Международният валутен фонд (МВФ) и Европейската централна банка (ЕЦБ) - преди крайния срок на 8 декември.
Една спънка пред този план е фискалната пропаст в Гърция за 2015 г., като двете преговарящи страни могат да се споразумеят колко голяма може да бъде и какво внимание трябва да ѝ се обърне.
"Ние сме в трудна фаза", заяви гръцкият министър на финансите Гикас Хардувелис във вторник по време на среща с гръцкия президент Каролос Папуляс. "В този преходен период нервите са опънати от всички страни. Това е не само при нас, но също и при кредиторите", добави той.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?