Икономиката на Виетнам нараства с 6,68% през 2015 г., което е най-бързият ръст за последните пет години. Растежът е движен от разширяващия се индустриален сектор и от рекордния размер на преките чуждестранни инвестиции, пише Ройтерс.
Годишният икономически растеж надминава новата прогноза на правителството от 6,55%, обявена по-рано през декември, и официално заложената цел от 6,2%.
През четвъртото тримесечие на 2015 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на Виетнам се повишава със 7,01% на годишна база. Ратежът се ускорява от 6,87 на сто, отчетен в периода юли-септември. Така финалното тримесечие се оказва най-доброто за годината.
Растежът на югоизточната азиатска държава се покачва непрекъснато от 2012 г. насам. Страната извърши реформи, след като бе на ръба на криза след спукването на имотния балон, а делът на лошите кредити нарасна до 17,5%.
Растежът получава подкрепа от годишния ръст от 9,4% на производството и от 10,8% в строителния сектор.
Малко преди края на 2015 г. обемът на преките чуждестранни инвестиции е 14,5 млрд. долара, което е със 17,4% над миналогодишния размер.
Износът не успява да достигне целта за ръст от 10% заради спадащите цени на суровините на международните пазари. Експортът е нагоре с 8,1% до 162,4 млрд. долара, докато вносът расте с 12 на сто на годишна база до 165,6 млрд. долара. Така годишният търговски дефицит на Виетнам възлиза на 3,17 млрд. долара. Той е първият от 2011 г. насам.
Комунистическата държава се счита за един от печелившите от Транс-тихоокеанското партньорство - ТТП (Trans-Pacific Partnership, или TPP), в което участват страни, обхващащи 40% от глобалния БВП. Експерти обаче предупреждават, че растежът на Виетнам може да не е устойчив, ако бизнесът не успее да навакса с конкурентоспособността.
Страната сключи 12 споразумения за свободна търговия, включително с Европейския съюз, Южна Корея и водения от Русия Евразийски икономически съюз.
За 2016 г. правителството Виетнам очаква икономически ръст от 6,7 на сто.


Жена загина, след като бе блъсната от кола
Търсят управители на ДКЦ „Иван Рилски“ в кв. „Аспарухово“ и Дентален център I във Варна
Откриха процедура за избор на съдебни заседатели при Окръжен съд – Варна
Община Варна отличи бронзовия медалист по щанги Христо Христов
Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
AI и облачни услуги и нови пазари ускоряват растежа на Shelly Group
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Искрен Иванов: САЩ и Китай са партньори, а не стратегически опоненти
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Мирчев за инцидента: Нито някой ме е бил, нито аз съм бил някого
Море 2026 г.: Фрапе - 3€, комплект чадър и шезлонг достигат 23€
КЗК обвини 7 фирми в картел при доставка на болнична храна и на машини за добив и строителство
СДВР: Ивайло Мирчев е бил нападнат от агресивен шофьор
Симеон Николов отива да играе заедно с брат си Александър в Италия