Инфлацията във Великобритания се ускори през последния месец на национална блокада, подкрепена от ръст в цените за горива и дрехи, съобщава Bloomberg.
Потребителските цени са нараснали с 0,7% през март в сравнение с предходната година и след ръста от 0,4% през февруари, съобщи Службата за национална статистика. Икономистите очакваха увеличение от 0,8%. Основната инфлация се ускори до 1,1% от 0,9%.
инфлация
Въпреки че инфлацията в продължение на година и половина се задържа под целта от 2% на английската централна банка, очакванията са тя да се ускори тази година, когато икономиката се възстанови от най-лошия си спад през последните три десетилетия.
Някои анализатори, по-специално главният икономист на централната банка Анди Халдейн, са загрижени за нарастващите рискове за цените, тъй като потребителите започват да харчат част от спестяванията си от 150 млрд. лири (209 млрд. долара), натрупани докато магазините и ресторантите бяха затворени.
Останалите членове на Комисията по паричната политика остават спокойни по отношение на перспективите пред инфлацията, като обясниха, че трябва да видят устойчиво увеличение на цените, преди да затегнат програмата си за стимулиране.
Най-голям принос за инфлацията има повишаването на цените на моторните горива (3,5%), който беше частично компенсиран от спада в цените на храните и безалкохолните напитки (-1,4%), по-конкретно хляб, зърнени храни и сладкарски изделия.
Базовият ефект допринесе за силното покачване през месеца. Цените на облеклото и обувките са се повишили с 1,6% през март, след като се понижиха с 0,4% година по-рано. Поскъпването на облеклото и обувките последва двумесечен спад, причинен от пандемията, която наруши обичайните сезонни модели.
АЦБ очаква повишението на потребителските цени да достигне целта по-късно тази година и да остане около 2,3% през 2022 г. Правителствената служба за бюджетна отговорност прогнозира, че инфлацията ще остане под целта през 2023 г.


Българският млад човек не работи и не желае да работи, той е социален паразит
Липсата на приет бюджет не застрашава влизането на България в еврозоната
Коледата ще е по-скъпа за румънцити, а подаръците - по-скромни
След приемането на еврото: Плащането с карта или ПОС‑терминал е най-надеждно
Техническият университет във Варна връчи дипломи на абсолвентите от Випуск 2025
Чешки милиардер иска да създаде европейски отбранителен гигант
Novo Nordisk се търгува, сякаш не е имало бум на лекарствата срещу затлъстяване
МВФ: По-слабият юан е виновен за нарастващите дисбаланси на Китай
Какво означава военната демонстрация на САЩ за венецуелския петрол
Зукърбърг не се отказва от мечтата си за метавселена
Volkswagen попадна в капан
Stellantis иска да увеличи пазарния дял, но някои марки са изложени на риск
Японците са лидери по надеждност и при колите на старо
Грешка ли е да сменяте единствено амортисьорите
10 много яки функции на новия Mercedes GLB
Замерваха Станислав Балабанов с яйца ВИДЕО
100 години не са достатъчни за Дик Ван Дайк, иска да живее още
Съдят Тръмп заради бляскавата му бална зала
Как работодателите ни следят?
Весела Лечева: БОК е една от пленените институции в страната