Мобилни оператори отказват да прекратят без неустойка автоматично подновени договори въпреки промените в закона за електронните съобщения, които влязоха в сила в края на миналата година, съобщи bTV.
Поправките предвиждат автоматично подновените от операторите договори да се прекратяват с едномесечно предизвестие.
Ако след изтичане на срока на договора потребителят не се е съгласил писмено да го продължи, то тогава документът се счита за безсрочен и може да бъде прекратен само срещу едномесечно предизвестие без да се дължат неустойки.
Мобилни оператори у нас обаче твърдят, че за завареното положение това правило не важи. Според тълкуванията на търговците договори, подновени автоматично преди 29 декември, откогато законът влезе в сила, могат да се прекратят без плащане на неустойки месец преди изтичането им.
От Комисията за регулиране на съобщенията обаче са категорични, че правилото за прекратяването важи за всички сключени с операторите договори.
Само за първите два месеца на годината в регулаторния орган са постъпили над 70 жалби заради казуси с автоматично подновени договори.
Очаква се до месец-два да излязат първите санкции за мобилни оператори по казуса.
Още новини от България четете в Dnes.bg


Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Транспортът и логистиката решават липсата на хора с AI и автоматизирани складове
Everpure: Чиповете памет скочиха 10 пъти
Everpure: Данните трябва да са в центъра, а фирмите да ги контролират
Водещ технологичен фонд инвестира в китайски компании
Как се решава глобалната енергийна криза? Чрез диверсификация
Toyota отива на съд за плагиатство
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Кучешки лай помогнал в търсенето на изчезналата Живка
Кой е Анди Бърнам, сигурният наследник на Киър Стармър
Проф. Константинов за смяната на ръководството на "Информационно обслужване": Нищо не е вечно
Стоян Колев се обяви за "жертва на системата", зове за протест
Какви са проблемите на Витоша?
преди 14 години "Според тълкуванията на търговците договори,..." А аз си мислех, че САМО съдилищата имат право да ТЪЛКУВАТ закона Хи Хи Хи. Тогава Парламента да се разпусне и М-тел и КЪМПАНИ да пишат законите - резултат българите ще избягаме или ще ползваме чужди оператори които въпреки роуминга ще бъдат по-ЕВТИНИ от нашите мобилки. Три кучета са захапали кокъла и овчаря ги бие обаче те не пускат, и това е, значи малко е боят по главичките им. един българин бе казал когато боя не помага, то тогава КьОТЕКО ще помогне :-)))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години цените трябва да са правопропорционални на изговореното времеее а не да се таксува 1 минута още на първата секунда, ако ще е 6 стинки на минутка за 30 сек, 3 стинки и така да се от4ита на всяка секунда, но това не им е изгодно няма как да ни цакат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години По-важното е, че от 01.април.2012 г. влиза в сила намалението на цените(намаление наполовина до 6.5 ст./мин) за взаимна свързаност между операторите. Тука трябва да се очаква намаление и на цените на дребно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Може ли линк към становището на крс защото последно като говорих с тях януари,само повториха, като папагали доводите на мобилните оператори отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години ами спрете да правите договори вземете си по 2-3 предплатени карти и си свиркайте... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години крайният потребител пак е прецакангледам ментелите още не са си обновили общите условия на сайта, а новия закон е от 29.12.11,а според мен договорите, които се явяват заварено положение не отговарят на изискванията на новия закон ама това дори и КРС не смее да го потвърди отговор Сигнализирай за неуместен коментар