В края на миналия месец Английската централна банка (АЦБ) оповести резултатите от независимо проучване за бъдещето на финансите. Сякаш за да докаже важността на тези въпроси Facebook и 27 партньори обявиха план за глобална дигитална валута, наречена Libra, и съпътстващата я платежна система, пише Мартин Уулф за Financial Times.
Как да оценим значимостта, перспективите и рисковете на това начинание? Как трябва да реагират регулаторите? Отговорът е: предпазливо. Информационната революция, сега усилена от изкуствения интелект, със сигурност ще направи революция във финансите. Тя предлага огромни потенциални ползи под формата на по-бързи и по-евтини разплащания, по-добри финансови услуги и по-качествен риск мениджмънт.
Вече виждаме отчетлив спад в използването на кеш и експлозивен растеж на дигиталните плащания. В Китай революцията в платежната технология, водена от Alipay (сега част от Ant Financial), е изключителна. Facebook се опитва да създаде конкурент. Отбележете, че САЩ следват Китай.
Финансите обаче също са критично важна инфраструктура. Едно финансово сътресение вероятно ще породи огромна икономическа криза. Неправилно разбраните иновации често са проводник на такива бедствия. Следователно е жизненоважно да сме сигурни, че последиците от големи иновации, като Libra, са добре разбирани.
Марк Карни, управителят на АЦБ, заяви миналата седмица, че централната банка „подхожда към Libra с отворен ум, но не и с отворени обятия”.
Умът обаче не може да е напълно отворен. Първият въпрос е може ли да се доверим на компанията, стояща зад тази толкова чувствителна иновация. Facebook бе крайно безотговорна по отношение на въздействието си върху нашите демокрации. Очевидно, не може да й се доверим относно платежните ни системи.
Facebook има отговор – компанията ще има само един глас в асоциацията Libra, която ще има независимо управление, разположено в Женева. Целта е да се наберат сто членове до пускането на валутата през 2020 г. Изглежда обаче вероятно Facebook да владее техническото развитие на Libra. Това несъмнено ще й даде доминиращо влияние.
Рандъл Куорълс, председател на Борда за финансова стабилност, е прав да заяви на лидерите от Г-20, които се срещат тази седмица в Япония, че „по-широкото използване на нови видове крипто активи за разплащания на дребно ще оправдае по-строгия контрол от властите, за да гарантира, че те са обект на високи стандарти за регулация”.
Така че извън съмненията относно спонсора, една нова глобална платежна система трябва да бъде оценена за техническата си стабилност, влиянието върху монетарната и финансовата системи (не само в развиващите се страни) и отвореността си за измамници, престъпници и терористи. Ако начинанието успее, възникват и важни въпроси за концентрацията на сила.


СБАЛ по кардиология във Варна организира безплатни прегледи за граждани
Променят маршрута на няколко автобусни линии във Варна в неделя
Район във Варна остава без вода днес
Варненски митничари задържаха голямо количество алкохол и тютюневи изделия
От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Д. Събев: Мерките срещу инфлацията ще доведат до повишение на цените
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Деми Мур заобиколи забраните в Кан с прозрачна рокля
ФИФА представи официалната песен за Световното първенство по футбол ВИДЕО
Реформа в Турция: Егейско море става Море на островите, кръстоносните походи - нападения
ВАС реши: Асен Василев ще отговаря лично за фалита на "СТВ Консълтинг"
ПП след изборите: Богдан Богданов за грешките, реформите и цените
преди 6 години "Кога ли ще го плеснат през ръчиците тоя Цукърбърг... нещо много си е повярвал... не е редно да се бърка в работата на батковците така нагло :) "Ако батковците са ти дали основният капитал, всичко си идва на мястото... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години от либеници - злато... вековната мечта на Алхимика...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Кога ли ще го плеснат през ръчиците тоя Цукърбърг... нещо много си е повярвал... не е редно да се бърка в работата на батковците така нагло :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години само не рязбирам защо наричате тази ваучерна система - валута ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години В най-лошия случай светът може да осъмне с доминирана от социалната мрежа моно-банка------------------------------------------да ама кат гледам май света ше осъмне без фейссбокклук, натам върат нешата ми се струва, глобалягите да то лаппат и да се потапят с техноте тъпотии ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Опасните води са за нас! За тях ще са печалбите.Зукънбург първо ще направи платежна система, после валута, след това банка и накрая резервна банка!Потенциалът му да го извърши е огромен, да му мислят малките играчи и малките страни с малките валути!;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Напечатаха планини пари без покритие.Поне на б'алъците кинтите треа да се приберат,що цунамито ше руши небостъргачи !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години смех!Сичкото това, с криптото е, за да може да си откраднеш пари от масата както си поискаш и когато си поискаш.Либрата щела това, щела онова......обаче, ако и когато подготви удар и твоите пари са цел - нема измъкване. ше ти ги зема както си поиска и без да се усетиш. То затва е и целата реклама на блокчейнът и криптото. Обир и обраниа е безсилен да противодейства. айде сичкина либрата! За банкстерите не ми е жал. да си го получат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар