Шест болници са подали проекти за купуване на апаратура за диагностика и лечение на онкологични заболявания по мярката „Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавни лечебни заведения“ от оперативна програма (ОП) „Регионално развитие“.
Това съобщи днес пред журналисти зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която е ръководител на управляващия орган на програмата. Става въпрос за болниците в Монтана, Плевен, Велико Търново, Русе, СБАЛО София и УМБАЛ „Александровска“ София. Проктите се подават чрез Министертвото на здравеопазването.
Общата стойност на подадените шест проекта е 68 млн. лв. Ресурсът по цялата мярка е 148 млн. лв., като 10 млн. лв. от тях са предназначени за преобразуване на социални домове за малки деца. Общо 13 големи държавни болници в страната, две от които в София, могат да кандидатстват по посочената мярка, според одобрената тези дни Средносрочна инвестиционна програма на Министерството на здравеопазването.
За Investor.bg Павлова уточни, че се очаква до средата на декември проектите на шестте болници да бъдат одобрени от управляващия орган на ОП „Регионално развитие“, след което може да стартира процедурата по търга за избор на фирма доставчик на съответната апаратура.
Проектите на останалите седем болници (тези в Бургас, Варна, Сливен, Пловдив, Кърдажли, Смолян, Благоевград), също за апаратура за онкологични заболявания, се очаква да бъдат подадени до края на януари 2011 г.
Предвижда се в началото на декември да стартира мярка по ОП „Регионално развитие“, даваща възможност за закупуване чрез евросредства на апаратура, също предимно за диагностика и лечение на онкологични заболявания и от страна на общинските болници, съобщи още зам.-министър Павлова. Мярката е на обща стойност 140 млн. лв. От тях 100 млн. лв. са предназначени за болници в големи общини и именно те ще бъдат поканени след около месец да подадат проекти.
Болници от малки общини ще могат да ползват по одобрени проекти за закупуване на апаратура общо 40 млн. лв., но тази част от мярката по ОП „Регионално развитие“ ще стартира през следващата година.
Стартирането на мярката за финансиране на проекти на държавни болници по оперативна програма (ОП) „Регионално развитие“ всъщност беше официално обявено още в началото на февруари.
Според тогава обявените разчети, подаването на проекти от държавните болници трябваше да е приключило до 30 септември (а не до 30 януари 2011 г.) Освен това, до 30 март здравното министерство трябваше да подаде в управляващия орган на ОП „Регионално развитие“ Средносрочната инвестиционна програма.
А сега става ясно, че има забавяне на процеса по подаването на проектите и усвояването на евросредствата в сферата на здравеопазването от поне половин година.


Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
МОК въвежда генетичен тест за пола на Олимпийските игри в Лос Анджелис
КЗП завежда колективен иск срещу електроснабдително дружество
Мирчев: Прокуратурата прекалява, нищо не налага задържането на доставчика