По Програмата за развитие на лозаро-винарския сектор през 2011 г. трябва да бъдат усвоени 22 млн. евро, съобщи замeстник-изпълнителният директор на Държавен фонд “Земеделие” Ангел Кенанов по време на откриването на международната изложба „Винария” в Пловдив, съобщиха от Министерството на земеделието и храните.
През миналата година по основната мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя” на Националната програма за развитие на лозаро-винарския сектор по определения бюджет от 17 млн. евро, са договорени 14,9 млн. евро инвестиции или около 87%, информира Кенанов. Изплатени са проекти за 13,5 млн. евро, което е близо 79% от предвидения бюджет за финансовата 2010 г.
Отчита се слаб интерс към мярката “Промоции в трети страни”, посочи Кенанов. По нея има подадени само два проекта, които са в процес на разглеждане.
На изложението директорът на Изпълнителната агенция по лозата и виното инж. Красимир Коев призова потребителите да купуват вина само от магазинната мрежа. Коев припомни, че екипи на агенцията и Икономическа полиция провеждат съвместни проверки за контрол на сектора.
Коев потвърди, че износът на вина през миналата година бележи ръст от 10% спрямо 2009 г. Зад граница са реализирани над 57,6 млн. литра, като над 80% от експортираните количества са били бутилирани вина.
Основният износ е за Русия, където има 20% ръст на годишна база. Други основни пазари за произведените в България вина са: Полша, Великобритания, Чехия, Литва и Германия. През последните години постоянно се увеличават площите, заети с нови лозя.
При откриването на „Винария“ министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов е съобщил за идеята си да направи национална енотека на българското вино, съобщиха от пресцентъра на панаира.
Според Найденов сбирката може да се разположи в приземния етаж на министерството, където някога е имало ресторант. Тя ще помогне да презентираме по-добре нашите вина, смята министърът. Той е коментирал, че винарският бранш у нас се развива много добре, а делът на сивия сектор е малък.


Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
В Китай: Брижит Макрон посети гигантска панда, родена във Франция
Трима са загинали при катастрофа край търговищкото село Дралфа
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС
Джигитът, карал с 300 км/ч на Околовръстното, е открит в чужбина