Земеделските производители до 40-годишна възраст ще могат да кандидатстват за европейско финансиране чрез проекти в края на следващия месец. Това каза в интервю за Дарик министърът на земеделието и храните Десислава Танева.
Тогава се очаква да бъде отворена за кандидатстване една от най-атрактивните мерки от новата Програма за развитие на селските райони - „Млад фермер".
„Бюджетът по тази програма е 2,9 млрд. евро, от които 2,3 млрд. евро са европейски средства. Как са насочените те - 1,111 млрд. евро за развитие на бизнеса или те са предназначени за инвестиции в земеделските стопанства. 919 млн. евро са за опазване на околната среда и средствата, предназначени за инвестиции в общинска, публична инфраструктура и децентрализирано местно управление на средства чрез подхода „Лидер" - над 750 млн. евро", уточни министър Танева.
„От тези 1,111 млрд. евро на риск на държавата отворихме мярка 4.1 и след близо двегодишна пауза интересът е огромен. Към момента имаме подадени над 2000 проекта на стойност над 1 млрд. лева инвестиции в бизнеса. Поисканата подкрепа е около 550 милиона лева към момента. Бюджетът, с който отворихме мярката, е 300 млн. лева. Със сигурност проектите ще се одобряват при условията на ранкинг, като се надявам, че проектите в приоритетните за нас отрасли - трайни насаждения, зеленчуци, биологично производство и животновъдство ще бъдат сред одобрените, тъй като те имат и най-голямото предимство в точките", обясни Десислава Танева.
Тя призна, че не е изненадана от големия интерес: „Ако трябва да съм обективна, дори очаквахме по-голям интерес".


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението