Предвиждаме съвместната компания между България и Русия за строителството на газопровода „Южен поток“ на българска територия да бъде създадена към февруари 2011 г., съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков във Варна, където преговаря с руския министър на енергетиката Сергей Шматко относно „пътната карта“ на „Южен поток“. В посочения срок се очаква да бъде направено и предпроектното проучване.
По отношение на „пътната карта" на проекта "Южен поток" имаме доста голяма степен на съгласие, допълни Трайков, цитиран от БТА.
Министърът уточни, че "пътната карта“ ще очертае сроковете и стъпките за осъществяването на предпроектното проучване и създаването на общата компания. По думите на министъра географската точка за началото на газопровода на наша територия е сравнително ясна - близо до Варна.
След това ще бъдат обсъдени вариантите за трасета, количеството на газа и разходите по проекта, отбеляза Трайчо Трайков.
Относно преговорите по новия дългосрочен договор за доставки на руски природен газ смятаме, че до края на срока на действие на сегашните договори (основно края на 2010 г.) би могло да се получи някакво подобрение по различни параметри, подчерта Трайков.
Според него при преговорите страната ни има възможност да постигне по-добри клаузи, както и разбирането на руските партньори.
Трайков напомни, че България е единствената европейска страна, която няма алтернатива по отношение на руския газ и не може да смекчава цената за потребителите. Реално съществува опасността Газпром, държейки на принципите си да не продава по-евтино на определена страна, да „убие“ пазара си, защото, когато българската индустрия не може да използва газа и когато домакинствата спрат да използват услугите на топлофикациите, защото им е скъпо, тогава какво става с целия пазар на газ, добави министърът. "В интерес на всички е газ да продължи да се доставя", посочи той.
Министърът не се ангажира с прогноза какви са шансовете да бъде подписана "пътната карта" по време на сегашните преговори и да бъдат предоговорени цените за доставка на руски газ. По думите му по отношение на цените двете страни не са близко в позициите си.


От утре започва изплащането на осъвременените пенсии
Силно начало на XX Международен лагер по бойни изкуства с над 1600 участници от 49 държави
Бившият началник на кадастъра във Варна ще съди двама регионални министри
Bulgaria ON AIR ще излъчи премиерно документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“
Румен Радев ще се срещне в Анкара с Реджеп Ердоган
Новините в развитие
Милиардерите Порше могат да предотвратят фалита на VW
Крайните партии вече не искат излизане от ЕС, страхът от тях може да е преувеличен
Руска атака разкри слабости в украинската отбрана преди срещата на НАТО
Bulgaria ON AIR ще излъчи премиерно документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Hyundai и Kia ще зареждат колите си с ДВГ от вятъра
Едно от най-редките Lamborghini Diablo отива на търг
Нов асфалт с маслинови костилки намалява вредните емисии
НВИМ чества 110 години, ще покаже знакови експонати
Ужас в Австралия: Разследват майка за канибализъм след смъртта на 4-годишния ѝ син
Освен че е лечебен, невенът со оказа и богат източник на протеини
Веселин Вучков: PNR-системата се ползва само за предотвратяване или разкриване на тероризъм
Bulgaria ON AIR ще излъчи премиерно документалната поредица „ДЕКАЛОГ’2025 – 10 срещи с твои съвременници“