Общо 73 хил. предприятия, или 24% от всички регистрирани в България, са в София-град, показват данни от анализ на Българската стопанска камара (БСК).
Следва област Пловдив с около 29 хил. фирми, или 9,5% от всички.
От БСК правят уточнението, че информацията е събирана преди активната фаза на кризата през 2008 г.
Следващите градове с по-голяма концентрация на регистрирани предсприятия са Варна и Стара Загора.
По нетни приходи от продажби най-голям дял формират предприятията в София-град – 48,8%, следвана от Област Бургас – 7,8%, Област Пловдив – 7,2%, Област Варна – 7,1%, Област София – 3,4%.
Челната класация по заети отново се оглавява от София – град, където предприятията са осигурили работа за повече от 756 хил. българи. В Пловдивско заетите са 208 хил., във Варна – 168 хил.
Услугите са секторът, в който работят най-много българи – повече от 32 на сто от всички заети у нас. В преработващата промишленост работят 628 хил. нашенци, а в търговията – половин милион. За последния статистически период (2004-2008 г.) се наблюдава сериозно повишаване броя на заетите в строителството, което е обусловено от силно интензивното развитие на този сектор на икономиката.
46 на сто от бизнеса в сектора на услугите притежават най-много дълготрайни материални активи. Най-голям спад по отношение на дълготрайните материални активи се наблюдава при предприятията от преработващата промишленост, където за четири години спадът е почти с 13 на сто.
При направения анализ на предприятията с над 50% чуждестранно участие в България се оказва, че през 2008 г. с най-голям дял чуждестранно участие са предприятията от раздел „Услуги” - 43,5%, от „Търговия” - 32%, а от „Преработваща промишленост” - 15%.
У нас най-много сертифицирани по различните международни класификации са предприятия в сектора на преработващата промишленост. По 20 на сто имат строителните предприятия и бизнесът в сферата на търговията.


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада
преди 15 години Mi da vsi4ki si praviat uslugi i nikoi ne proizvejda, to i za tova sme go zadrali..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Поне 30% от фирмите опериращи във Варна са с регистрация в София. А от тия, които са особено "успешни", разбирай политически толерираните, са над 80% с регистрация в София. отговор Сигнализирай за неуместен коментар