Проектозакон за закриване на Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" и създаване на нова Изпълнителна агенция "Нефт и нефтени продукти", която ще бъде към Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС), е приел днес кабинетът.
Това обяви министърът на финансите Симеон Дянков на пресконференция в Министерския съвет, съобщава БТА.
В новата агенция ще работят до 39 души, за сметка на досегашните 600, съобщи Дянков и допълни, че общият нов щат на ангажираните с дейността ще бъде не повече от 80 души. Ще се създаде ликвидационна комисия, която до една година трябва да разпредели активите към съответни министерства - Министерството на отбраната (МО) и Министерството на вътрешните работи (МВР).
Новата агенцията ще работи по закона за нефта и нефтените продукти, което е в съответствие с евродиректива от 2006 г. Финансовият министър отбеляза, че ликвидационната комисия ще прецени кои стоки от резервите ще продължат да се поддържат, като по думите му е напълно възможно да има съкращения на "номенклатури, изживяли времето си".
В края на миналата седмица министърът на финансите съобщи, че ще внесе проект в Министерския съвет за закриване на Държавния резерв с аргумента, че това е една структура с доказана неефективност и закриването й ще спести 80-90 млн. лв. годишно на държавата.


Полетите Виена – Бургас започват по-рано заради „Евровизия“
Въпреки червения флаг и удавените: Варненци се къпят навътре в морето
5 от тествани 12 сирена от "Кошница с грижа" съдържат над 60% вода
„Възраждане“: Полицията във Варна пази незаконно строителство
Обсъждат създаването на постоянна фестивална сцена в „Аспарухово“
При сегашния пазар дългът на САЩ ще нарасне с още 1 трлн. долара след 150 дни
Продължава спасителната операция след бедствието в Непал
Само конфликт в Тайван може да спре Nvidia след страхотната ѝ прогноза
Потенциалните наследници на Макрон спорят за икономическото бъдеще на Франция
САЩ не могат да се измъкант с фалшиви действия от фискалните проблеми
Защо малкият отвор на капачката на резервоара е от ключово значение
В Италия ще глобяват пешеходци, гледащи телефона си, докато пресичат
Книгата на рекордите Гинес на 71 години - 5 необичайни автомобилни постижения
В Япония намериха решение на дефицита на масло
Къде изчезнаха класическите механични горивни помпи
Иво Сиромахов праща Тони и Гари на приказно пътешествие из България
Стоянов: Търсим части за МиГ-29, нямаме опция да получим "Грипен" или F-16 "втора ръка"
„Възраждане“: Издигаме партиен кандидат за президент
От 1 септември: В 11 севлиевски села ще има вода през ден
От спасителен пояс до финансов товар: Как договорът с "Боташ" се обърна срещу България?