След като вчера финансовият министър и вицепремиер Симеон Дянков обяви, че още този месец ще постави въпроса за лихвите по банковите заеми на среща между БНБ и търговските банки, днес идеята бе категорично отхвърлена от председателя на Асоциацията на търговските банки в България (АТБ) Левон Хампарцумян.
В интервю за предаването "Преди всички" на БНР Хампарцумян заяви, че държавата не може да се намесва в работата на банките и да налага административно по-малък размер на лихвите.
„Мисля, че вече всички, които имат малко повече разум в главата разбраха, че господин Дянков все пак не идва от Северна Корея, а от Америка. Той много добре знае, че нито може административно да управлява лихвите, нито може с тристранната комисия да реши какъвто и да е проблем, свързан с лихви, банки и т.н., защото устройството на държавата е друго. Но разбира се, като нападне банките, отбива вниманието от себе си или от гафовете, които е направил”, коментира Хампарцумян.
„Държавата, включително г-н Дянков, има банка. Министърът на финансите е принципал на Банката за развитие и съвсем спокойно биха могли от там да започнат с намаляването на лихвите. Но, както виждате, не само че не са започнали, но няма и да го направят, защото пазарът не го позволява”, заяви още Хампарцумян в интервюто си за БНР.
Хампарцумян направи и прогноза и за бъдещето на еврото и еврозоната. „Не вярвам в катастрофалните сценарии за разпад на еврозоната и еврото. По-скоро ще се намерят пътищата за по-пълна интеграция на държавите, за по-добра финансова дисциплина”, заяви банкерът. Проблемът според него е, че е трудно да се предвиди по какъв начин това ще бъде направено и това поставя бизнеса в една силно непредсказуема среда.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест


преди 13 години то г-н Левон първо трябва да даде някой "показания" за приватизацията а след това да ръси акъл. Да не говорим че с продажбата на Външно търговска банка за смешните 300 млн при положения че неосчетоводената печалба само за предходната година беше над 100 млн си осигури пожизнено директорско място в банката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Що се отнася до лихвите по кредитите - би следвало да нарастнат с мин .2% в близкате години . Какво хубаво се е случило и ще се случва ? Стопяване на фискалния резерв. Емитиране на 4 милиарда нов заем. Неясноти около икономическата обстановка в ЕС която първо ще се влоши преди да тръгне нагоре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Използването на кредит , като проява на тарикатлък доведе до появата на титани като ЛХ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Струва ми се, че говориш за потребителски кредити. В бизнеса е малко по-различно и трудно можеш да си набавиш оборотни средства без кредит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Би ли обяснил, кое в статията от линка е глупост, моля? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години И все пак по темата за лихвите:Едностранното увеличението на лихвата по вече изтеглен кредит е НЕЗАКОННО и противоречи именно на чл. 143 от ЗЗП. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Колкото по бързо се ликвидират резервите в евро толкова по добре , може и чрез ливъридж да се продаде. Важно е хората да си превалутират парите.Дали еврото ще оцелее не е важно , важното е че то ще си загуби много от стойността дори срещу долара ще падне значително.Драги ще направи от еврото италианска лира , а тя се обезценяваше яко.Държавните машини за печатане на пари ще работят на пълни обороти , дълговете ще растат експлозивно в ЕЗ банките ще замерят правителствата с пари взети на заем от ЕЦБ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години стават времена да си вземеш една селска къща и да си произвеждаш всичко сам...храна, вода от кладенеца, газенА лампа и се доволен и щастлив че тревата ти расте тоест на малкото да си доволен и да се радваш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Вече се срещат и открити мнения на политици и икономисти, че ако започне разпад на Еврозоната е възможно девалвация на еврото и дори прекратяване на използването на тази валута. Тогава какво би станало с многобройните вложения на много от българите, които държат скромните си спестявания в европейската валута. А онези, които държат парите си в лева за тях нещата могат да станат не по-малко страшни, и отново да останат само със спестявания, с които да си купят 100 хляба или 20 литра бензин. За сведение последното желание на г-н Дянков да премахне и структората на Държавния резерв, е една от крачките, която ще ни принуди да гладуваме и да умираме от глад и студ в случай на катаклизъм. А от такова събитие не е застрахована никоя нация на планетата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Еврото, както и долара, както и лева, както и още сума ти валути, са т.нар. "fiat money" - едни балони без никакво покритие. Защото не можеш да даваш заеми, които обезпечаваш с въздух, който после преструктурираш в пръдня, т.е. пак въздух.Цветелина Бориславова: Не се притеснявайте за депозитите!Левът е фиксиран към еврото, успокои банкерката..Обаче на еврото му се клатят краката - така поне казват европейските управници."еврото не може да падне, вързано е към гащите на Фидосова !!! "ха,ха,ха......ха,ха,хаха,ха,ха отговор Сигнализирай за неуместен коментар