За България няма опасност от недостиг на природен газ. Това каза за Investor.bg експертът и бивш зам.-министър на енергетиката Илко Йоцев, помолен да коментира отзивите от Италия и Австрия от последните два дни, че получават от "Газпром" по-малко синьо гориво от заявеното.
По думите му в случая въпросът по-скоро опира до „човешкия фактор“ и в частност до недостатъчно добро планиране на заявките за природен газ, а не до подавините количества газ от "Газпром".
Една от причините според него са и нехарактерните за Европа силни студове през последните 10-на дни. "По всяка вероятност диспечерите от газовите компании на някои европейски страни не са заявили навреме необходимите им количества газ, затова и не ги получават - като се има предвид, че газът от Русия до Италия и Австрия пристига за около 2-3 денонощия", обясни експертът.
Йоцев отбеляза, че инженерите и диспечерите от „Булгартрансгаз“ са високо компетентни и не са направили пропуски въпреки усложнените метеоролигчни условия. При падането на температурите до близо минус 30 градуса работата на уредите, контролиращи подаването на газ, се затруднява, но по думите на Йоцев българските специалисти са се справили с тази трудност.
Междувременно стана ясно, че в министерството на икономиката енергетиката и туризма е създаден оперативен щаб с участието на представители и на “Булгартрансгаз” ЕАД и “Булгаргаз” ЕАД, който следи внимателно обстановката. Специалистите предприемат необходимите мерки за обезпечаване на сигурността на газоснабдяването в страната и транзита на природен газ през наша територия, съобщиха още от ведомството.
Оттам декларират, че са предприети всички действия за сигурна и надеждна работа на газопреносната и газоразпределителната системи, като в максимална степен се използват и местните ресурси за осигуряване на количества природен газ, включително от газохранилището в Чирен и от находището край Галата.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Джорджина Родригес показа пищни извивки в голяма модна кампания за бельо
Пентагонът внезапно отменя разполагането на войски в Европа