Бизнесът не подкрепя новите разпоредби в Закона за устройството на територията (ЗУТ), които задължават фирмите да осигурят поне едно помещение за спортни дейности на своите служители и работници.
Според законовите изменения, минали на първо четене в парламентарната комисия за регионална политика, при изграждане на нови производствени и административни сгради с капацитет над 100 работни места трябва да се осигури поне една зала за спортни дейности с прилежащи санитарни помещения.
Предлаганата промяна препраща и към Закона за физическото възпитание и спорта, където също да се направят аналогични изменения.
Фирмите освен това се задължават да осигурят на своите работници и служители средства и възможности за ползване на други спортни обекти или съоръжения, или да извършат реконструкция на съществуващ обект.
Анкета на Българската търговско-промишлена палата (БТПП), направена сред нейни членове, показва, че 78% от фирмите не определят подобни промени като наложителни, още повече, че и сега действат такива разпоредби, включени в Закона за физическото възпитание и спорта.
В период, когато българският бизнес има затруднения, а чуждестранните инвестиции бележат спад, вменяването на допълнителни задължения на работодателите биха натоварили фирмите, включително и при изпълнението на бъдещи проекти, посочват от организацията.
Три четвърти от участниците в анкетата са на мнение, че законовите поправки няма да дадат възможност за по-широко практикуване на спорт, защото спортуването зависи от личните предпочитания на хората.
Резултатите от анкетата показват още, че бизнесът иска данъчни облекчения за фирмите, които биха покрили разходите за изпълнение на разпоредбите, свързани със спортните съоръжения за служителите и работниците.
Две трети от отговорилите са на мнение, че с промените се създават допълнителни пречки за чуждестранните и българските инвеститори. Приблизително толкова са и фирмите, които очакват икономическата ефективност на новостроящите сгради ще се намали във връзка с необходимостта да се изграждат нови помещения.
Една четвърт от запитаните обаче са на мнение, че с изграждането на спортни съоръжения на работното място ще се повиши производителността на служителите.


Френска телевизия представи България като "новият туристически елдорадо" на Европа
Какво представлява Зона 51 и защо продължава да поражда митове за извънземни?
Имотният пазар натиска спирачките: Сделките намаляват, но срив не се очаква
Чуков: 45 % от американските самолети при войната с Иран бяха в Гърция, но предупреждение към тях не последва,
За какви престъпления е лежал в затвора Асен, задържан за отвличането на Наталия?
Когато животът стане инженерство: Науката търси рецептата за създаването му
След чатботовете идва моментът за внедряване на AI агенти в родните фирми
Китай възобновява издаването на лицензи за роботаксита
AI бумът създава недостиг на памет и увеличава цените на чипове и смартфони
Alphabet вдигна капиталовите разходи за 2026 г. до $205 млрд.
Шофьор се опита да влезе в нарисуван тунел
Електрическият Cayenne поддържа темпото на най-големия самолет на света
Всички коли на Tesla получават Starlink
Русия започна да внася бензин... от Индия
Защо не трябва да доливате гориво след автоматичното изключване на колонката
Втора жертва на тежката катастрофа край Симитли
Лудогорец с първа българска загуба в евротурнирите през сезона
Рязко захлаждане днес, силни валежи, даже сняг в планините
6 зодии стават нова, по-добра своя версия до края на лятото