IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Производители на ВЕИ енергия ще сезират ЕК за новите цени за достъп до мрежата

Неочакваната такса ще натовари допълнително бизнеса с 300 млн. лв. годишно, изчисляват производителите на "зелена енергия"

13:19 | 19.09.12 г. 17
<p>
	Годишно НЕК изкупува от ВЕИ-компаниите 1 400 гигавата електроенергия.&nbsp;<em>Снимка: БТА</em></p>

Годишно НЕК изкупува от ВЕИ-компаниите 1 400 гигавата електроенергия. Снимка: БТА

Производители на възобновяема енергия от вятър, слънце и биомаса са сезирали европейските браншови асоциации и главна дирекция „Енергетика“ в Еврокомисията за наложената нова цена за достъп до енергийната мрежа, оповестена в края на миналата седмица от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

Това съобщи председателят на Асоциацията на производителите на екологична енергия Велизар Киряков, който заедно с колегите си от останалите браншови организации изразяват остър протест срещу тихомълком взетото административно решение, което дори не е обсъдено с бизнеса.

На 14 септември държавният регулатор обяви, че въвежда временни цени за достъп до електропреносната и разпределителната мрежа, които се отнасят за тока, изкупуван от фотоволтаичните централи, ветропарковете, водните електроцентрали и централите на биомаса.

Мотивът е, че с приходите от допълнителната такса Националната електрическа компания (НЕК) и трите електоразпределителни компании CEZ, EVN и Energo-pro ще покрият разходите си, свързани с диспечерската дейност и поддръжката на подстанциите, както и за други административни разходи по обслужването на системите.

Според производителите на „зелена енергия“ тези цени са своеобразна „такса за достъп“, която няма аналог в Европейския съюз, а въвеждането й противоречи на европейските регламенти.

Регламентът на ЕС от 2010 г., който определя механизма за компенсиране на разходите между операторите на преносната мрежа и производителите на ток, допуска максималният размер на таксите за пренос на енергия да варират от нула до 50 евроцента за мвегаватчас купена електроенергия, което е много под предложенията на държавния регулатор, коментираха мениджърите.

От бранша определят решението на ДКЕВР като експертно немотивирано, защото не представя точните си критерии, по които се налагат различните цени за тока от соларните централи, вятърните паркове или централите на биомаса.

За нас е необяснимо защо една вече присъединена към НЕК соларна централа ще плаща над 200 лв., докато цената за новоприсъединената след 18-и септември, когато решението влиза в сила, ще бъде 20 лева, попита председателят на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов. 

От бранша заявиха, че „такса за достъп“ до мрежата няма в нито една европейска държава. „В Испания в момента се обсъжда подобна регулация, но тя ще засегне всички поризводители на енергия, а не само компаниите от ВЕИ сектора“, посочи още Газдов.

Бизнесът изчислява, че заради новите цени компаниите ще бъдат натоварени с допълнителни разходи от 300 млн. лв. в рамките на една година, като тези приходи необяснимо защо ще отидат в бюджетите на НЕК и трите електроразпределителни дружества. Това за нас е нелогична такса, все едно, че Националната агенция по приходите започне да налага такса за взимане на данъците, което е административен абсурд, коментираха още от бранша.

„За да инвестират във ветрени централи, компаниите в бранша са взели кредити в размер на 3 млрд. лв., които трябва да бъдат обслужвани от заложените в бизнес стратегиите приходи“, коментира и Себастиян Ньотликс, председател на Българската ветроенергийна асоциация. По негови изчисления след въвеждането на тези цени годишните приходи на компаниите ще спаднат с 10%, което ще постави бизнесът в крайно тежка ситуация.

С още по-голямо увеличение (с до 34%) се предвижда да нараснат разходите при фотоволтаиците, което прави производството на ток нерентабилно, допълни и Никола Газдов. В тази връзка опасенията на бизнеса са, че в резултат от фалитите в бранша ще бъде засегната и банковата система на страната, която е кредитирала проектите.

Компаниите в бранша ще обжалват решението на ДКЕВР и във Върховния административен съд, посочи още Велизар Киряков. Мениджърите припомниха, че за последната година държавната политика спрямо сектора наложи сериозни рестрикции, въвеждайки нови регулации при изкупуването на тока от зелена енергия.

„Лошото е, че допълнителните такси в крайна сметка се плащат от потребителите на ток. Пример в това отношение е и последното поскъпване на енергията от първи юли, когато токът за населението беше увеличен с 13%, а за фирмите – с 16%, но тогава вината неоснователно беше прехвърлена върху ВЕИ-та“, коментира още Никола Газдов.

Представителите на бранша очакват спешна среща с министъра на икономиката Делян Добрев и неговата заместничка Евгения Харитонова, за да разберат каква е държавната политика спрямо ВЕИ бизнеса. Мениджърите настояват и за намесата на премиера Бойко Борисов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:12 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 3
Ку-Ку
преди 11 години
Смешен плач. На 'инвеститорите' в зелена енергия би трябвало да им е ясно, че клюпането на държавната копаня крие подобни рискове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 3
ПешоКенин
преди 11 години
БЪЛГАРИЯ Е БАНАНОВА РЕПУБЛИКА! Това е тъжният факт. Препоръчвам на всички "кандидат инвеститори" да преосмислят плановете си. Бягайте от тук, че бият през ръцете и национализират имущество. Който още не го е разбрал, е редно да го разбере.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
novak li sam
преди 11 години
За улесняване на комисията: Аз имам инвестиция във фотоволтаична централа, вярвайки на директивите на ЕС и законите в България. Инвестицията е направена 70% с банков кредит. Смятах, че ще успея да си върна кредита, но сега не съм сигурен. Защото 35% от моята централа ми бяха откраднати от ДКЕВР по поръчка и настояване на правителството и подарени на ЕРП-то. Или ако имах три еднакви по мощност централи, едната ми я откраднаха цялата и част от другите.Бих се съгласил да си намаля печалбата (не чак с толкова голям %), съответно да плащам по-малко данък и да планирам по-малко бъдещи инвестиции, ако с решението си ДКЕВР целеше намаляване на цената на тока за хората и бизнеса. Но целта и резултатът не са такива. На практика направиха собствениците на ЕРП-то, без да са дали и стотинка за моята инвестиция, мой съдружник с 60% участие (от 35% скача на 60%, защото ЕРП ми взема от дохода преди разходите. Банковите лихви си ги поемам аз, експлоатационните разходи също.)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 3
batezuzi
преди 11 години
На кого искаме да помагнем с тези изкупни цени на тока от ВЕИ? На хората да си намалят сметките и да станат по-независими или на големите инвеститори, които искат гарантирани печалби? За мен по-правилното е да се помага домакинствата да инсталират повече ВЕИ, а не да гарантираме пазар, на когото и да било. Затова нека се радват пишман инвеститорите, че не приеха ниски изкупни цени със задна дата и по-кратък срок за задължително изкупуване, че току виж някой се оказало, че има да връща пари, а не да взима...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 6
Веск
преди 11 години
С три думи: ДОБРЕ ДОШЛИ ИНВЕСТИТОРИ. Е така се привличат капитали. Реалния инвеститор, който носи реалната отговорност плаща на кръропийците по системата на пренос. Интересно. Големите проекти се правят с банков кредит та се питам колко още лоши кредити ще се образуват. Въобще трябва ли и банките да го отнесат в случая, не че толкова ме е грижа за тях, ама просто няма как.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 5
ОК
преди 11 години
След 1 млрд евро от Росатом, какво ни бъркат някакви си 300 млн български левчета. Сериозно, това правителство ни забърква само в скандали. А регулацията на тези цени можеше да се направи много по-интелигентно. Започвам да се съмнявам, че целта е точно ВЕИтата да ни осъдят, че Златев и другите юнаци с големи мощности да приберат още едни пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още