До месец в Министерския съвет ще бъде внесено предложение за обявяване на конкурс за търсене на нефт и газ в блок "Терес", разположен в южната част на българския участък от Черно море. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, цитиран от БТА.
Подводният участък н север граничи с блок "Хан Аспарух", който вече се проучва от консорциума "Тотал”, а на юг стига до българско-турската граница, уточни Добрев.
„Това беше последното "бяло петно" в нашата черноморска акватория“, посочи Добрев.
Решението за откриване на процедурата за издаване на разрешение за търсене и проучване на нефт и газ в Черно море беше взето от правителството през октомври 2011 г.
В края на август България подписа договор с консорциума "Тотал Е&П България" Б.В" за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1-21 Хан Аспарух“ в Черно море. .
Миналият месец беше дадено и друго разрешение на дружеството „Блек Сий Енерджи” ЕООД за подводни проучвания в "Блок 1-19 Свети Атанас".
На заседанието си вчера 19 септември правителството одобри издаването на четири разрешения за сондажи в Северна България. Предвидените инвестиции за петгодишния период на разрешенията са за над 9,3 млн. евро.


19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС
Джигитът, карал с 300 км/ч на Околовръстното, е открит в чужбина
ГЕРБ внесе предложението за закриване на комисията "Сорос" в парламента
След Пеевски и Коцев: Максим Генчев проси пари за "Карадажата" и от Мирчев
Два месеца преди игрите: Олимпийският огън беше запален в Рим