„Отстъпката от 11 процента за природния газ ще действа до 31 декември т.г., най-малкото, за което ще се борим, е тя да остане същата догодина, но аз мисля, че ще бъде по-голяма“, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, след като бе изслушан в икономическата комисия в парламента за проекта "Южен поток", предаде БТА.
През следващата седмица трябва да са ясни параметрите на новия договор за доставки на руски газ, посочи той. "Все още вървят преговори за цената на доставките на газ от Русия. Осъзнаваме колко са важни тези преговори. Един долар разлика в цената на газа при консумация от 3 млрд. кубика означава 3 млн. долара на година", отбеляза Добрев.
По думите му подписването на окончателното инвестиционно решение за "Южен поток" също ще бъде през следващата седмица, а не на 9 ноември, както бе предвидено, тъй като тогава е Ден на траур във връзка с кончината на българския патриарх.
Пред членовете на комисията Добрев заяви, че не са правени никакви тайни договорки по проекта "Южен поток". Основанията за взимане на положително инвестиционно решение са избор на вариант на трасе, което вече е одобрено, разработени финансови модели и бизнес план, които са изпълними, и в бъдеще - доставка на природен газ за България, заяви министърът.
Той представи техническите параметри на проекта - избраното трасе на газопровода започва на 2 км южно от Варна и приключва в Сърбия. То е с дължина 538 км у нас, като в по-голямата част ще се състои от две тръби. Общата стойност на проекта е 3,308 млрд. евро.


НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Държавата дава безвъзмездно на Община Варна терен за детска градина
Явор Гечев: Мерките не ограничават цените, а изчистват пазарните изкривявания
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Могат ли САЩ и Китай да намерят ново взаимодействие?
АИКБ: Малките фирми ще са най-засегнати от новите изисквания
IPSOS: Няма очевиден кандидат за премиер в парламента, освен Стармър
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Терзиев върна за ново разглеждане решението на СОС за небостъргача
Папата ги заплаши с отлъчване: Какво знаем за обществото "Свети Пий X"?
Градушката в Трявна невиждана от половин век
Катастрофа на "Цариградско шосе" в София, има задръстване СНИМКИ
Kaizen Gaming обедини 237 доброволци за участие в екологични и обществени инициативи