Депозитите на населението се увеличават до нов рекорд от 34,9 млрд. лв. към 31 октомври 2012 г., показват надзорните данни на БНБ. Месечното увеличение е със 152 млн. лв., което е с 22% по-малко спрямо октомври 2011 г.
Намалена спестовност имаше и през септември 2012 г., а именно - 220 млн. лв., спрямо 496 млн. лв. за същия месец на миналата година. Ако това явление продължи и в следващите месеци, ще можем да говорим за тенденция.
Увеличението за последните 12 месеца е с 4,1 млрд. лв., или 13,5%, като част от него са натрупаните лихви, но по-голямата са нови вложения. Забелязва се забавяне, защото за 12-те месеца до август 2012 г. увеличението беше с 4,5 млрд. лв., или с 14,8%, на годишна база.
Депозитите на чуждите банки в банковата ни система се увеличават с 233 млн. лв. за месеца и намаляват с 1,5 млрд. лв. за последните 12 месеца до 5,33 млрд. лв. към 31 октомври 2012 г.
Фирмените депозити намаляват с 354 млн. лв. през октомври 2012 г. и се увеличават с 660 млн. лв. за последните 12 месеца до 21,3 млрд. лв. към 31 октомври 2012 г.
Парламентът прие на първо четене, че през 2013 г. приходите от лихви по депозитите на физическите лица ще бъдат облагани с данък от 10%. Фирмените приходи от лихви се облагат и в момента на база печалбата от дейността, ако компанията има такава.
Все още няма яснота дали държавата ще признава разходите на физическите лица за лихви по кредити или ще облага само приходите им. Няма яснота и дали банките и вложителите ще намерят начин да намалят данъчните задължения от лихви по депозитите.
"Банките ще предложат законови алтернативи този данък да бъде редуциран или избегнат", смята Левон Хампарцумян, председател на Асоциацията на банките в България. Той даде пример - ако трябва да внесем във фиска 10%, банката може да предложи алтернатива, която ще ни коства само 2%.
На 23 ноември 2012 г. БНБ публикува размера на депозитите на населението за статистически цели (спрямо надзорните данни по-горе в статията), който се оказа 33,36 млрд. лв.


Официално: Лудогорец се раздели с Пер-Матиас Хьогмо
Утре ограничават за 1 час движението по едното платно на Аспарухов мост
Черно море Тича стартира с гостуване на Левски в новия сезон на НБЛ
Двама младши съдии встъпиха в длъжност в Окръжен съд-Варна
Условна присъда за строителен работник, причинил телесна повреда на свой колега
Облачните услуги в България растат с до 20% на година благодарение на AI
Кои са задължителните книги за Алън Грийнспан
Оли Рен: Енергийният шок беше стагфлационен
„Хизбула“ застрашава крехкия мир между Израел и Ливан
Достъпността за хора с увреждания в туризма има огромен икономически потенциал
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
"Семейство Симпсън" предсказа и кои ще са финалистите на Мондиал 2026?
След пожара в завода за отпадъци в София: Няма опасност за хората
20 годишен рекорд: 56% от руснаците твърдят, че жизненият им стандарт се влошава
Голям пожар в София: Горят халета за преработка на пластмаса ВИДЕО