Министърът на околната среда и водите в оставка Нона Караджова и кметът на Столична община Йорданка Фандъкова подписаха споразумението за втората фаза на системата за третиране на битови отпадъци, съобщи агенция "Фокус".
На този етап от цялостната система вече са изградени пътища, водопроводи, електропроводи, площадки, депо за отпадъци и съпътстващата инфраструктура. За втората фаза се предвижда изграждане на съоръжение за рециклиране на метал, пластмаса и хартия, както и за оползотворяване на биологични отпадъци. Стойността на този проект е 192,6 млн. лева и се финансира от ОП "Околна среда".
Цялостната Интегрираната система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столичната община е на обща стойност 360 млн. лв., от които близо 300 млн. лв. са безвъзмездна финансова помощ, осигурена от Европейския фонд за регионално развитие и от Националния бюджет. Това е най-големият проект по оперативна програма „Околна среда”, напомнят от МОСВ.
Заводът ще може да произвежда още и гориво, което да се използва в горивни инсталации, включително за оптимизация на работата на "Топлофикация - София", за която в момента се извършват предпроектни проучвания с цел определяне на необходимите инвестиции.
Реализацията на проекта ще спести на Столичната община 150 млн. лева за 20 години. Ще бъде удължен и животът на депото, защото 3/4 от отпадъците ще бъдат повторно оползотворявани.
Първата фаза на проекта беше одобрена през юли 2011 г. и е в процес на изпълнение. В нея е включено изграждането на депо за неопасни отпадъци, инсталация за компостиране на зелени и биоразградими отпадъци, както и изграждането на съпътстващата инфраструктура, обслужваща тези обекти (водоснабдяване, пътища и електрозахранване).
Депото за отпадъци в местността Садината беше открито на 13 ноември 2012 г. от директора на генерална дирекция “Регионална политика” в Европейската комисия Валтер Дефа. Компостиращите инсталации в Хан Богров са в процес на изграждане и се очаква да бъдат готови тази година.


Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително
Корман Исмаилов: ДПС е приключило
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Украйна не е единствената бойна организация, която оформя автономна война
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
преди 13 години А дано доживеем да я видим реализирана ;) Само да не се окаже, че има и десета фаза! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Aма имало и втора фаза ли? Щото аз за тоз завод слушам от малък, а то било само първата фаза! отговор Сигнализирай за неуместен коментар