Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти, с която се прави разграничение между продуктите с растително масло и млечните, ще продължи да действа. Това обяви днес министърът на земеделието и храните Иван Станков на извънреден брифинг, съобщиха от пресцентъра на министерството.
Върховна административна прокуратура е внесла касационен протест срещу решението на тричленния състав на Върховния административен съд, с което наредбата се отменя. Така на практика тя продължава да действа до произнасянето на следваща инстанция на съда, уточняват от земеделското ведомство.
Припомняме, че наредбата за млечните продукти, чиято цел беше ясното и точно разграничение между истинските млечни продукти и тези, произведени с растителни заместители като палмово масло, бе отменена от Върховния административен съд (ВАС) преди седмица.
Причина за това бяха предявените по съдебен път претенции млекопреработвателното сдружение и дружествата от бранша "Млечни продукти Тракия" и "Българско сирене" АД. Според тях приетите миналата година текстове в защита на българския потребител всъщност са в разрез с редица закони, в това число Закона за храните и Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК). Освен това, по техни думи, е в нарушение на Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС).
„Тази наредба е абсолютно в защита на потребителя и в голяма степен на производителите на мляко“, каза министър Станков.
Той посочи, че е провел срещи с представители на двете млекопреработвателни асоциации, които имат противоречиви мнения за наредбата. Инициирана е работна група с представители на всички заинтересовани страни, която да работи по прецизиране на текстовете на наредбата и да предложи промени.
На пресконференцията председателят на Съюза на животновъдите в България Танчо Колев обяви, че засега животновъдите отменят протестите, които се готвеха да проведат в защита на наредбата.
По-рано днес Съветът на аграрните организации в България заплаши да сезира Европейската комисия и Европейската сметна палата, ако наредбата за млечните продукти не бъде върната. Според аграрните организации предлагането на имитиращи продукти води до заблуда на потребителите и служи като средство за натиск на цените на млякото.
Целта на този регламент е от една страна да защити потребителя, а от друга - да запази приходите на земеделските производители с оглед на по-ниските производствени разходи при производството на имитиращи продукти, обясниха от браншовия съвет.
От организацията дадоха на служебното правителство срок от 10 дни за „адекватна реакция” за спазване на европейския Регламент (ЕИО)1898/87 за закрилата на наименованията, използвани в търговията с мляко и млечни продукти. Освен това животновъдите заплашиха с ефективни протестни действия, ако искането им наредбата да бъде върната не бъде удовлетворено.


Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
България сред отличниците в ЕС по икономически растеж
Унгария извика руския посланик заради ударите с дронове в Западна Украйна
За първи път етнически турчин става премер на германска провинция
Интер със златен дубъл - и Купата на Италия към Скудетото