Големите търговски вериги, разположени в централните части на градовете*, да не работят в събота и неделя, за да се стимулира оборотът на малките квартални магазини. Това е едно от предложенията, които ще залегнат в новия Закон за търговските вериги, обясни пред Investor.bg зам.- председателят на "Коалиция за България" Спас Панчев.
Той обясни, че в момента проектозаконът все още се разработва, но създателите му са се обединили около идеята, че големите вериги, разположени в централната част на градовете не трябва да работят през уикендите. „Според експерти е добре всички големи вериги да не работят в събота и неделя, но като цяло ние защитаваме предложението, касаещо тези в централната част на градовете“, обясни той.
"Наличието на тези големи търговски вериги съсипва бизнеса на малките квартални търговски обекти. В Европа всички големи магазини са в покрайнините на града и така не влияят на оборотите на тези в центъра“, допълни той.
Панчев посочи, че законопроекта вероятно ще бъде напълно готов през септември, а вносителите му се надяват да мине още през есенната сесия на Народното събрание.
По негови думи обаче предложенията за закона все още не са дискутирани с представители на веригите. В тази връзка той изрази опасенията си от вероятен бъдещ натиск от тяхна страна. „Вероятно ще има известен негативен отклик, ще има и натиск“, уточни той.
За и против предложението
„Това е практика навсякъде в Европа. Големите търговски вериги имат ограничение в работното си време и то не само в събота и неделя, но и през делничните дни. Подобна мярка за ограничение в работното време е въведена и по отношение на заведенията. В България съществува порочната практика някои заведения да отварят рано сутрин и да работят до късно вечер. В Европа където си закусил, образно казано, не можеш да вечеряш, защото съществува ограничение за часовия диапазон на работа". Така коментира предложението Мариана Кукушева, председателят на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България и член на Съюз "Произведено в България".
По нейни думи подобни мерки създават и ефективни условия за пазарна икономика, както и предпоставки за реално развитие на конкуренцията в стремеж да се ограничат монополите.
* Спас Панчев уточни пред Investor.bg, че най-вероятно предложението ще засяга идеалния център и то на територията на най-големите градове в страната. Все пак той допълни, че законът все още е в процес на писане и докато не бъде внесен в окончателния си вид е рано да се коментира в допълнителни детайли.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
SpaceX поставя 30% от търгуемите акции в пасивни ръце, тествайки пазарите
Трейдърите в S&P 500 се борят с волатилност, напомняща на бурята околото митата
Лойд Остин: Би било доста скъпо флотът на САЩ да отвори Ормуз и да го задържи отворен
Лойд Остин: Ще бъде важно Европа да създаде капацитет за отбрана
Лойд Остин: Едва ли Китай иска да превземе Тайван със сила
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Митрофанова: Радев призовава за дипломация с Русия, но засега само устно
Започва ремонтът на релсите по бул. “Княгиня Мария Луиза“
Депутатите ще обсъждат нов държавен дълг и мерки срещу поскъпването
Вижте какво ще решава Министерският съвет днес
Слънчево и горещо и днес, дъжд само в планините


преди 12 години Гледам и не вярвам ... на ушите си !!! Нямам сили да коментирам. Простотиите на Бойко и компания започват да бледнеят пред това, което ни очаква... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А може би жената на някой новоизпечен дребен депутат има квартално "суперче" в гараж... Та така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Има по-хитър начин - 20% от оборота на веригите направо да го превеждат по сметките на малките магазини. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Дата, вече се появяват наистина добри идеи. Например да се затворят магистралите (като начало само за събота и неделя), за да тръгне БДЖ. Това вече е план. Не ли?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Този е невероятен направо за диспансера отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Този е невероятен направо за диспансера отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Има прецеденти за такива тъпни. По едно време в Гърция май удължиха насилствено работното време на магазините, за да бъдат наети повече хора. Аман от ***. Но като е тръгнало така, може ли и аз да се примоля да забранят вноса от чужбина на стоките, произвеждани от мен. И да задължат всеки държавен чиновник да си купи по 3 броя и да ги ползва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Аха , опитах се да си го представя : чл. 1 На магазините от следния писък се забранява да работят от..........до . ха-ха-ха-ха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Спокойно, ще въведат и купони. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Идват времена в които ако не си купиш в събота до обяд хляб,няма от къде да го купиш-помните ли това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар