Енергетиката е един от сектори в икономиката със сравнително ниски рискове и затова има толкова действия в сектора, заяви бившият лидер на "Демократи за силна България" (ДСБ Иван Костов в предаването "Лице в лице" на bTV.
Този сектор се натоварва максимално от управляващите, за да бъде платена цената на рисковете в социалната и политическата сфера. "Това е политиката на намаляване на цената на тока, за да не излязат хората на протест през февруари", коментира Костов. Намаляване на цената на тока обаче ще бъде грешка, защото вътре в системата ще се натрупа напрежение.
Като цяло относителното спокойствие в енергетиката в средносрочен план се дължи основно на заложените в анализа на "Лаборатория управление на рисковете" към Нов български университет, в който участва Костов, заплахи за доставките на домакинствата и бизнеса.
"Рискове има, но не се виждат на повърхността", обясни още бившият премиер.
Според него обаче дори и в момента има излишни мощности и за фирмите вътре в сектора се появяват рискове като АЕЦ "Белене", "Южен поток" и т.н. При производителите, чиито цени не са конкурентни, има опасност от изхвърляне от пазара и загуба на работни места.
Още едно предупреждение за колапс в енергийната система отправи от своя страна лидерът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от агенция "Фокус". Според него заплаха за системата са дълговете на Националната електрическа компания (НЕК), които наближават 2,5 млрд. лева.
Под заплаха е поставено разплащанията в системата, а от друга страна - сигурността на индивидуалните потребители, коментира още той по време на посещение в Пловдив.
При това положение е необходимо ребалансиране и таксата от 20% върху приходите на производителите на електроенергия от възобновяеми източници е стъпка във вярната посока, но тя не е достатъчна. Освен енергетиката, Димитров посочи и още два сектора, които се нуждаят от промени - образованието и здравеопазването.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 12 години вече и иронията ли няма кой да разбере? :)))))))) - нивото се сриФФа ежесекундно :)))))))))))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години http://***.darikfinance.bg/***/97221/%CC%E8%EB%E8%E0%F0%E4%E8+%E4%FA%EB%E3%EE%E2%E5+%E8+%E7%E0%E3%F3%E1%E8+%E2+%E5%ED%E5%F0%E3%E5%F2%E8%EA%E0%F2%E0 - няма риск, всичко е нормално :)))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Костов е абсолютен катър! Отврат! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Мнения, написани на латиница, би трябвало да бъдат изтривани от ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Mtel 4rez komunikacii kontrolira cialata darjava - finansi, politika. BNB, Government, Bulbank, Reiffeizen ... prez Spectrumnet i mind-control na wireless net. Problemat e, 4e MTEL FALIRA. Celia Telekom Austria podkupi mongo ministri i e pred *** na osnovnite si pazari. Horata v BG se usetiha - 90% v blogoete sa protiv Mtel, 90% sa protiv Pravitelstvoto. Pravitelstvoto krade za posledno i podpisva dogovori kato Westinghouse -koi ste izplasta 12 mlrd lv. Centralnite bankeri sa podkupen za nai-visok lihven marj v EU 7% - za 1.5 mlrd lv pe4alba - horata iskat da gi ubivat po blogovete, kontroliranite medii gi prikrivat. Kakvo pravime:- Ako BULSATCOM vzeme mrejata na Mtel i shpionira, horata ne iskat nesigurni danni i ste gi falirat.- VIVACOM e ruska kompania, edva li EC and ECB ste dadat kontrol nad Government i BNB na rusnaci.- TELENOR sa kompania za 80 mlrd EUR. Shpionirat na pazari kato Ukraina, no ako poemat po pati na Telekom Austria kam ***?- MAXTELECOM sa evrei i sigurno ho отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ванка, да беше си стоял в дупката, в която си беше скрил. Гледай си старините и пенскииката, достатъчно "направи" родината си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар