Държавата трябва да положи по-активни усилия, за да възстанови платените 3,6 млрд. лв. за изплащане на депозитите в Корпоративна търговска банка (КТБ). Това каза в ефира на Радио К2 Найден Зеленогорски, който е съпредседател на парламентарната група на Реформаторския блок и заместник-председател на „Движение България на гражданите“, съобщава пресслужбата на партията.
Според него моментът за обявяването на фалита на КТБ е важен, защото се измерва в милиарди левове, платени от държавата. Той призова политиците да не дават съвети на съда и правораздаването и да не предприемат действия, които могат да се тълкуват като натиск над съдебната система.
„Присъствах на изслушването на шефа на ДАНС на закритото заседание на комисията за КТБ. В доклада има изразени опасения от страна на ДАНС за нестабилност, без да се съобщават имена на банки, след което докладът е върнат за доработки, а не е внесен в парламента, за да се разгледа“, каза Зеленогорски.
Той подчерта, че е изненадан неприятно, че Бюрото за финансово разузнаване, което преди 15 години е било мощна структура, след преместването си в ДАНС е оставено в малък състав и поради това не разполага с достатъчен капацитет да се справи с ангажиментите си.
„Парадоксалното е, че ДАНС не може да се самосезира и няма нито една проверка в КТБ през тези 4-5 години, в които в общественото пространство имаше информация за порочни практики в банковата система“, подчерта Зеленогорски и добави, че обществото е било по-добре информирано от специалните служби.
„Проблемите с БНБ и банковия надзор, за съжаление, са ясни и са налице – кой с кого и как е пял е видно. Надявам се да има кураж в съдебната система да се разплете това и да се компенсира щетата за българския данъкоплатец, да се възстановят активите и парите, да се утвърди доверието на обществото в съдебната система през защитата на държавния интерес“, отговори Зеленогорски на въпрос, свързан със записа на Иван Искров и Цветан Василев.
Народният представител каза, че има вече активни действия от страна на новия председател на ДАНС и от прокуратурата, но се надява по-бързо да се възложи на специализирана компания да се заеме с „огромната финансова машинация“, каквато е източването на КТБ.
„Тази схема трябва да стигне до съд“, настоя още Зеленогорски.
Зеленогорски коментира още, че Реформаторският блок е предложил декларация за поемане на ангажимент от Народното събрание за влизане на България в Шенген и за действия по задълбочаване на европейската интеграция.
„Днес се навършват 10 години от подписването на Договора за присъединяване на България към ЕС и ние считаме, че България трябва да е по-активна в евроинтеграцията си“, заяви той.
Попитан за местните избори, Зеленогорски каза, че Националният предизборен щаб на ДБГ е част от общия щаб на РБ.
„Следващият вторник имаме заседание, на което ще разискваме стратегията за всеки град и създаването на единен щаб на РБ, начина на регистрация и технологията на изборите“, обясни съпредседателят на ПГ на РБ.
На въпрос за кандидатура на РБ за кмет на София Зеленогорски отговори, че въпросът е решен и РБ ще има кандидат за кмет на столицата.
„Не става въпрос за оценка на г-жа Фандъкова, а за потенциала на РБ в столицата, където имаме доверието на над 100 хиляди души. Ще дадем позитивна концепция за бъдещето на София и тази конкуренция ще е почтена и здравословна“, подчерта той и допълни, че навсякъде РБ ще издигне кандидати за кметове и свои листи и сътрудничество ще се търси после.
Свързани компании:


Витанов: Отворени сме за преговори за ВСС, но без тези, които са с Борисов и Пеевски
Пожар на "Тракия" затруднява движението към София
Задържаха автомобил с мигранти в Бургас
Откриха тялото на обявена за издирване възрастна жена
НАП с ударни проверки по борси, пазари и тържища в разгара на лятото
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
AI създава високодоходни професии, но жените остават встрани
САЩ си "играят с огъня", докато доларът рискува обезценяване в стила на йената
Тръмп рискува ответен удар от Китай с плана за задушаване на иранската икономика
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Витанов отваря вратата за преговори за ВСС, но без модела Борисов - Пеевски
Автомобил се озова на релсите, три жени пътували вътре
Гонка с мигранти в Бургас: Задържаха молдовски шофьор и мароканец
Испания между огъня и пороите: Пожари край Валенсия, потоп в Каталуния
преди 11 години === Държавата трябва да положи по-активни усилия, за да възстанови платените 3,6 млрд. лв. за изплащане на депозитите в Корпоративна търговска банка (КТБ) ===Това манипулативно твърдение се шири по всички т.н. медии. Дали заради зловредни намерения или поради нисък интелект или познания?Държавата НЕ Е ДАВАЛА НИКАКВИ ПАРИ на КТБ. Кратко и ясно. Държавата е дала КРЕДИТ на Фонда за гарантиране, който следва да върне този кредит заедно с определена лихва. Ама за един полуграмотен човек това е все едно. Ама не е.А решението на съда за несъстоятелността на КТБ към дата 6 ноември 2014г. само потвърждава, че банката до последния момент е била плагежоспособна и е била доведена до платежоспособност от целенасочените действия на квесторите. Факт е, че ОДИТНИ ДОКЛАДИ липсват и решението за отнемането на лиценза на КТБ е само въз основа на доклада на квесторите. Но съдът ОТКАЗВА разглеждане по същество на казуса с лиценза и приема на юнашко доверие твърдения без доказателства. Защо? отговор Сигнализирай за неуместен коментар