В неделя, по време на среща при премиера, е била дискутирана възможност цената на тока да не бъде повишавана. Това коментира в ефира на Нова телевизия депутатът от ГЕРБ и председател на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев.
Тази възможност може да се появи след проверките на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) върху ВЕИ-сектора. Агенцията е поискала още две седмици, за да приключи анализа на договорите и да даде становище има ли нарушения при присъединяването. Основно проверката цели да покаже има ли завишени инвестиционни разходи за изграждането, които всъщност са водещите при определянето на преференциалната цена за изкупуването на електроенергията.
Ако такива нарушения бъдат открити, на централите ще бъдат отнемани лицензи и няма да се изкупува скъпата им електроенергия, смята Добрев.
Припомняме, че в края на миналата седмица премиерът Бойко Борисов посочи, че в следващите дни ще има решения, които могат да променят ценовия модел на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Тогава той призова енергийния регулатор да изчака с ценовото си решение.
Добрев коментира и публичните опасения, че зад голяма част от ВЕИ-централите стоят политици и тяхната цел е дълги години да има преференциални цени. Според депутата политиците не са „толкова глупави” и не са вписали централите на свое име, а чрез свързани лица и вероятно трябва да бъде наета фирма, по примера с КТБ, за да бъде изяснена собствеността им.
"Водят се разговори с бизнеса и се надявам до петък проблемите да бъдат решени", допълни още Добрев по повод заплахите на работодателските организации да изключат свои мощности на 26 юни в 11 часа.
По-рано зам.-председателят на КРИБ Румен Радев предупреди, че такова спиране, ако „бъде синхронизирано до секунди, ще бъде удар за мрежата до Германия”.
Добрев коментира и изказване на Мария Капон по повод на програмата за развитие на енергийната мрежа на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Според плановете се предвижда до 2020 година да има нови 1,5 гигавата мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и председателят на Единната народна партия предупреди за нови проблеми и поскъпване на електроенергията.
Добрев беше категоричен, че с промените в Закона за енергетиката са премахнати преференциите за нови ВЕИ-централи и за тях няма да има специални цени за изкупуване на произведената електроенергия. Инвестиционните разходи вече намаляват и някои от парковете могат да са конкуренти на свободния пазар, категоричен беше депутатът.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Защо следващата глобална икономическа криза може да бъде в Китай?
Турция изстрелва свой космически апарат до Луната в началото на 2027 г.
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий